لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۵

بیش از ۲ میلیون نفر از دریافت یارانه انصراف دادند


محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی گفت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از دریافت یارانه نقدی انصراف دادند.

آقای نوبخت روز چهارشنبه گفت با این انصراف، ۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به منابع مالی دولت برای استفاده در بخش های دیگر از جمله کمک به اقشار کم در آمد افزوده می شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، محمدباقر نوبخت گفت: «در روزهای نخست، تعداد افرادی که برای دریافت یارانه ثبت نام نکرده بودند به بیش از ۱۰ درصد رسیده بود و پیش بینی می شد که ۷ تا ۸ میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند.»

سخنگوی دولت ایران گفت ۷۳ میلیون نفر نیز برای دریافت یارانه ثبت نام کرده اند. او گفت این افراد ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان دریافت می کنند و کسانی که از دریافت یارانه انصراف دادند، از «امتیاز همیاری دولت» برخوردار می شوند و به جای دریافت یارانه های نقدی از «تسهیلات خاصی» بهره مند می شوند.

در همین حال، عزبت الله یوسفیان، نماینده مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه به خبرگزاری فارس رقم انصراف دهندگان را ناچیز خواند. او گفت: «بیش از ۶۰ درصد ثبت‌نام کنندگان اعلام کردند که درآمدشان در ماه کمتر از ۶۰۰ هزار تومان است که اگر این واقعیت داشته باشد بسیار ناگوار است.»

این نماینده مجلس در ادامه گفت: «اما می‌توان به این نکته هم توجه کرد که مردم را به صورت عمدی وادار به کتمان حقیقت می‌کنند.»

به گفته او «طبق قانون می‌توان به هر کس که واجد شرایط بود یارانه داد و به هر کس نیز شرایط را دارا نیست یارانه‌ای نداد.»

دولت ایران از جمله با استفاده از چهره های مشهور کمپینی راه انداخته بود تا افراد بیشتری از دریافت یارانه انصراف دهند. شماری از مراجع تقلید با پیوستن به این کمپین از کسانی که به گفته آنان به کمک های دولتی نیاز ندارند، خواسته بودند یارانه نگیرند.

حسن روحانی پیشتر گفته بود تعداد کسانی که در ایران یارانه می گیرند، از جمعیت کل کشور بیشتر است. پرداخت یارانه نقدی در دولت محمود احمدی نژاد با هدف حذف تدریجی سوبسیدهای دولتی آغاز شد.

اما منتقدان می گویند دولت محمود احمدی نژاد با روش های غیرقانونی منابع مالی پرداخت یارانه نقدی را فراهم می کرد و به جای به کار گیری منابع مالی آزاد شده ناشی از حذف سوبسید ها در تولید و عمران، آنها را صرف پرداخت یارانه های نقدی کرد و منابع دیگری را نیز هزینه این اقدام کرد.

سوبسید حامل های انرژی نظیر بنزین بخش عظیمی از بودجه ایران را به خود اختصاص داده بوده است.
XS
SM
MD
LG