لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۹

عسگراولادی: ایران و چین در حال مذاکره در مورد توافق های نفتی تعلیق شده هستند


یک سایت در پارس جنوبی در شمال خلیج فارس
یک سایت در پارس جنوبی در شمال خلیج فارس

اسدالله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت وزارت نفت قراردادهای نفتی با چین را ابطال نکرده و آن ها را به حالت تعلیق در آورده است.

آقای عسگراولادی به خبرگزاری مهر گفت: «وزارت نفت دو پروژه نفتی چین را در ایران تعلیق کرده چرا که معتقد است چینی ها به تعهدات خود عمل نکرده اند.»

شهریور گذشته گزارش شده بود بیژن زنگنه، وزیر نفت دولت حسن روحانی پس از رسیدن به سمت وزارت نفت، در یکی از نخستین اقدامات خود توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی را که به یک شرکت چینی واگذار شده بود، از آن پس گرفت. مقامات وزارت نفت گفته بودند چین این میدان را آنطور که باید توسعه نداده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در ادامه گفته: «چینی ها معتقدند برخی اشکالات به کارفرمایی این قراردادها از سوی وزارت نفت وارد است.»

به گفته اسدالله عسگرالادی، «علت تعلیق این قراردادها از سوی وزارت نفت مباحث مالی و تکنیکی عنوان شده که البته با مذاکراتی که بر روی فاینانس های چین برای ایران در حال انجام است چینی ها وعده داده اند که مجددا این پروژه ها را در چرخه اجرا قرار دهند.»

آقای عسگراولادی گفته چینی ها خواستار آن هستند که برای اجرای پروژه های خود در ایران از «کارگر چینی» استفاده کنند در حالی که ایران معتقد است: «کارگر نباید از چین وارد ایران شود اما مهندسان و نیروهای فنی و تکنیکی آن باید از سوی چین برای این پروژه ها به ایران اعزام شوند.»

او همچنین گفته چین با وزارت کار در مورد حقوق و بیمه های اجتماعی مشکل دارد و وزارت کار ایران «حسن نیت لازم را برای اجرایی شدن این پروژه ها» نشان داده است.

ایران توسعه چند میدان گازی و نفتی از جمله فاز ۱۱ پارس جنوبی، آزادگان جنوبی و یادآوردان را به پیمانکاران چینی داده است.

به دنبال تحریم ایران از سوی کشورهای غربی و خروج شرکت های نفتی و گازی از این کشور، تهران برای توسعه میادین نفت و گاز خود بیشتر به شرکت های چینی رو آورد. اما این شرکت ها نیز در عمل میادین نفت و گاز ایران را توسعه ندادند.

ایران برای حفظ و یا افزایش سطح تولید نفت و گاز و یا افزایش صادرات خود به فناوری و تجهیزات پیشرفته این صنایع نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG