لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۱

وزارت نفت ایران: برکناری سپاه از یک پروژه گازی


پارس جنوبی - آرشیو
پارس جنوبی - آرشیو
حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت ایران گفت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، زیر مجموعه سپاه پاسداران، از ادامه ساخت بخش های مختلف پروژه خط لوله ششم سراسری گاز حذف شد.

آقای عراقی روز سه شنبه به خبرگزاری مهر گفت «تاخیرهای متعدد در ساخت خط لوله ششم سراسری گاز» علت کنار گذاشتن این پیمانکار سپاهی از قطعه سوم این پروژه به طول ۶۰۰ کیلومتر بوده است.

او گفت: قرارگاه خاتم الانبیا تاکنون موفق به تامین فاینانس و منابع مالی ساخت این خط لوله گاز نشده و «هم اکنون ساخت تمامی قطعات این خط لوله بزرگ انتقال گاز طبیعی ایران با تاخیرهای گسترده ای روبرو است.»

معاون وزیر نفت ایران گفت: «به زودی مناقصه برای شناسایی پیمانکاران جدید ساخت این لوله گاز انجام می‌شود.»

حمیدرضا عراقی گفت کنار گذاشتن قرار گاه خاتم الانبیا بر اساس توافقی دو جانبه با این نهاد صورت گرفته است.

پروژه ساخت قطعه سوم خط لوله ششم سراسری گاز، به ارزش ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۸۹ از سوی دولت محمود احمدی نژاد به سپاه پاسداران واگذار شد.

علیرضا غریبی، مدیر عامل شركت مهندسی و توسعه گاز گفته بود خط لوله ششم سراسری گاز تا اردیبهشت ۱۳۹۰ ساخته می شود.

خط لوله ششم سراسری گاز قرار است با ظرفیت انتقال روزانه ۱۱۰ ميليون متر مكعب گاز، گاز شیرین را از پارس جنوبی به شمال غرب ایران منتقل کند و کمبود گاز در استان های شمال غربی و غربی را جبران کند. مقامات ایران گفته بودند با این خط لوله می توانند به اروپا گاز صادر کنند.

حضور سپاه در پروژه های نفت و گاز
در دولت محمود احمدی نژاد، سپاه پاسداران در پروژه های متعدد صنایع نفت و گاز ایران وارد شد و با افزایش تحریم های بین المللی علیه ایران، بر شدت حضور خود در این صنعت افزود.

مرداد ۱۳۹۰ احمد قلعه بانی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ارزش پروژه های نفتی قرارگاه خاتم الانبیا در کشور را ۲۵ میلیارد دلار ذکر کرد.

اردیبهشت ۱۳۹۰ محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران به مناسبت سالگرد تاسیس این نیرو گفته بود: « سپاه به پروژه‌های كوچک و متوسط و پروژه‌های زیر ۱۰۰ میلیارد تومان» وارد نمی شود.

رستم قاسمی، فرمانده سابق قرار گاه خاتم الانبیا یکی از وزیران نفت دولت محمود احمدی نژاد بود.

منتقدان دولت محمود احمدی نژاد می گویند در زمان او پروژه های نفتی بدون سیر درست تشریفات مناقصه به سپاه پاسداران واگذار شد.

اما عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء آذر ماه سال جاری در یک کنفرانس خبری از فعالیت های این قرارگاه دفاع کرد و گفت «هیچ‌گاه عرصه را برای فعالیت پیمانکاران و بخش خصوصی تنگ نکرده‌ایم.»

او درباره دعوت بیژن زنگنه، وزیر نفت دولت حسن روحانی از شرکت‌های خارجی برای حضور در پروژه های پارس جنوبی که سپاه نیز در آنها حضور داشته، گفت: «آنچه آقای زنگنه اعلام کرده، مربوط به تدبیر دولت است و ما دخالتی در آن نداریم.»

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره فعالیت اقتصادی سپاه پاسداران گفت: «وقتی صحبت از اقتصاد می شود، فعالیت تجاری به ذهن متبادر می شود که ما از ورود به آن پرهیز داریم، و فعالیت‌های ما متمرکز بر حوزه عمران و آبادانی است» و «جوسازی هایی که درباره فعالیت‌های سپاه در عرصه سازندگی انجام می شود، از ناحیه دشمنان خارجی است.»
XS
SM
MD
LG