لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۹

مکرون آزادی یک شهروند فرانسوی از زندان جمهوری اسلامی را تایید کرد؛ سه فرانسوی دیگر همچنان زندانی هستند


رئیس‌جمهوری فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که جمهوری اسلامی یک شهروند فرانسوی را که از شهریور ۱۴۰۱ در اوین زندانی شده آزاد کرده‌ است. امانوئل مکرون با اعلام این خبر در پستی در ایکس این شهروند فرانسوی را «لوئی آرنو» معرفی و تاکید کرد که او روز پنجشنبه وارد فرانسه خواهد شد.

او همچنین از مقامات تهران خواست تا سه شهروند فرانسوی دیگر را هم «بدون تاخیر» از زندان آزاد کنند.

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی هم به خبرگزاری فرانسه گفت که لوئی آرنو سحرگاه چهارشنبه زندان اوین را ترک کرده و به دنبال خرید بلیط هواپیما رفته است.

«لوئیس آرنو» مشاور بانکی ۳۰ ساله است که همزمان با اعتراضات سراسری ایران در سال ۱۴۰۱ در پی جان‌باختن مهسا امینی در مقر پلیس گشت ارشاد، در سفر به ایران بازداشت و به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان محکوم شد.

خانواده آرنو اما ادعای مقامات جمهوری اسلامی را رد کرده و گفتند که او «هرگز درگیر جنبش‌های اعتراضی ایران نبوده» و «هیچ نیت سیاسی از سفر به ایران» نداشته است.

سه زندانی دیگر «سیسیل کوهلر» و شریک زندگی او «ژاک پاری» و مردی هستند که فقط با نام کوچک «اولیویه» شناخته می‌شوند.

وزارت امور خارجه فرانسه اردیبهشت امسال بازداشت این چهار نفر را «گروگان‌گیری دولتی» و «باج‌گیری مداوم» از سوی جمهوری اسلامی خواند و این اقدام حکومت ایران را قویا محکوم کرد.

گروه‌های حقوق بشری معتقدند که جمهوری اسلامی با بازداشت اتباع خارجی به دنبال امتیازگیری از کشورهای دیگر است. جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده و بازداشت افراد را به عنوان اهرم فشار دیپلماتیک انکار می‌کند.

XS
SM
MD
LG