لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۵

اختصاصی؛ ارژنگ مرتضوی، دانشجوی محروم از تحصیل، برای اجرای حکم ۷ ماه حبس احضار شد


ارژنگ مرتضوی، دانشجوی معترض.
ارژنگ مرتضوی، دانشجوی معترض.

ارژنگ مرتضوی، دانشجوی معترض و محروم از تحصیل، برای هفت ماه حبس به اجرای احکام کیفری کرج احضار شده است.

بر پایه اسنادی که به دست صدای آمریکا رسیده است این دانشجوی علوم کامپیوتر دانشگاه خوارزمی کرج باید روز شنبه ۲۵ فروردین برای تحمل ۷ ماه حبس به شعبه ۷ اجرای احکام کیفری در این شهر مراجعه کند.

شعبه اول دادگاه انقلاب کرج روز ۲۸ آذر ۱۴۰۲ ارژنگ مرتضوی را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی محکوم کرد.

حکم حبس این دانشجوی معترض در دادگاه تجدیدنظر استان البرز به ۷ ماه کاهش یافت.

اسناد صدای آمریکا نشان می‌دهد موسی آصف‌الحسینی، قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب کرج، در حکم خود علیه این عضو خانواده‌های زندانیان سیاسی، با استناد به «گزارش نهادهای امنیتی» او را به انجام اقدامات «مخرب» و «ضدامنیتی» متهم کرده بود.

«سوابق و وضعیت فردی، خانوادگی و اجتماعی» ارژنگ مرتضوی هم از جمله ملاک‌های صدور این حکم در دادگاه بدوی برشمرده شده است.

او از فرزندان عبدالرسول مرتضوی، زندانی سیاسی و از امضاکنندگان بیانیه استعفای علی خامنه‌ای، است.

کمیته مرکزی وزارت علوم جمهوری اسلامی در مهرماه ۱۴۰۲ ارژنگ مرتضوی را به اتهام «ایجاد اغتشاش و بلوا در دانشگاه» به چهار ترم «منع موقت از تحصیل و تغییر محل تحصیل از دانشگاه خوارزمی به دانشگاه دامغان» محکوم کرد.

این دانشجوی معترض در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ به کشته‌شدن مهسا(ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد بازداشت و پس از دوماه حبس در زندان مرکزی کرج با «عفو» حکومتی آزاد شده بود.

عببدالرسول مرتضوی در پیامی از زندان، آزادی فرزندش، ارژنگ مرتضوی، و سایر زندانیان به دلیل «عفو» را رد کرده و آن را نتیجه مقاومت آنها و عقب‌نشینی جمهوری اسلامی ذکر کرد.

XS
SM
MD
LG