لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۰

انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی به «نمایش تلویزیونی»، بازداشت و جزئیات اعتراف نجفی به قتل همسرش


اسلحه‌ای که با آن قتل انجام شده و آلت جرم است، در دست گزارشگر صدا و سیما بود.
اسلحه‌ای که با آن قتل انجام شده و آلت جرم است، در دست گزارشگر صدا و سیما بود.

پس از بازداشت و اعتراف محمدعلی نجفی، سیاستمدار سرشناس ایرانی به قتل همسرش، کاربران شبکه های اجتماعی به نحوه انتشار مصاحبه این متهم به قتل از سوی صدا و سیما و نحوه حضور او در مقر نیروی انتظامی واکنش نشان دادند.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی سه‌شنبه شب ۷ خرداد گزارشی را پس از بازداشت محمدعلی نجفی پخش کرد که این متهم به قتل را در حال چای خوردن در دفتر رئیس پلیس آگاهی تهران نشان می داد.

این دو ویدئو را ببینید:

همچنین خبرنگار صداو سیما در گزارشی دیگر در حالی که کلتی را در دست داشت اعلام کرد که این کلتی است که «آقای نجفی همسر دوم خود را به قتل رسانده است.»

این خبرنگار در ادامه در این گزارش با بیان این که در این کلت ۱۳ فشنگ وجود داشته، در حرکتی «عجیب» شروع به شمردن تیرهای باقی‌مانده داخل کلت کرده و می گوید که پنج شلیک انجام شده است.

کلت موردنظر که آلت قتل این جنایت محسوب می‌شود، در حالی در دستان این خبرنگار است که هیچ گونه محافظی برای از بین نرفتن اثر‌ انگشت و مخدوش شدن بررسی‌های تخصصی در روند رسیدگی به پرونده وجود ندارد.

از سوی دیگر به نظر می رسد که پلیس برای در اختیار قرار دادن اصلی‌ترین مدرک جرم در دستان یک «خبرنگار» هیچ گونه مخالفتی نداشته است.

یکی دیگر از موضوعاتی که در گزارش صدا و سیمای جمهوری اسلامی درباره محمدعلی نجفی بعد از بازداشت به چشم می آید خوش و بش کردن مقامات نیروی انتظامی با او در مقر پلیس آگاهی تهران است. اتفاقی که پیش از این در رابطه با دیگر متهمان به قتل سابقه نداشته است.

شاهین میلانی، فعال حقوق بشر به معیوب بودن روند دادرسی در جمهوری اسلامی اشاره کرده و نوشته است: «سالهاست که ما حقوق بشری ها فریاد میزنیم که روند دادرسی در جمهوری اسلامی از اساس معیوب بوده و آرای دادگاههای این حکومت در بسیاری از موارد بی اعتبار است.»

همچنین شادی صدر وکیل و فعال حقوق زنان نیز با اشاره به این که آلت قتل را بدون مهر و موم به یک آدم بی ربط به پرونده نمی‌دهند، معیارهای جمهوری اسلامی را در تحقیقات جنایی «مضحکه جمعی» توصیف کرده است.

اما از یکی از کاربران نیز وظیفه پلیس در پرونده‌های قتل را یادآور شده و نوشته است که «در قضیه نجفی پلیس بجای آن که آلت قتل را در پاکت مخصوص مهر و موم شده به آزمایشگاه جرمشناسی تحویل دهد ، به خبرنگار صدا و سیما تحویل داده و ایشان بدون دستکش مشغول نمایش اسلحه است.»

برخی از کاربران نیز سرعت عمل صدا سیما در پوشش خبر نجفی را با پوشش خبری حادثه پلاسکو مقایسه کردند و نوشتند:

جزئیات بیشتر را در لینک‌های زیر بخوانید:

محمدعلی نجفی، مشاور حسن روحانی و شهردار پیشین تهران به قتل همسرش میترا استاد اعتراف کرده است.

آقای نجفی روز چهارشنبه ۸ خرداد برای انجام بازپرسی در دادسرای امور جنایی تهران حاضر شد و این بار لباس زندان بر تن و دستبند بر دست داشت.

او ضمن پذیرفتن اتهام خود مدعی شد که «من به قصد کشتن نرفتم و می‌خواستم بترسانمش.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG