لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

گفت و گوی تلفنی کاترین اشتون با جواد ظریف


وزیر امور خارجه سوئد می گوید انتقال مسئولیت مذاکرات اتمی به وزارت امور خارجه، نشان می دهد ایران علاقه مند است با جامعه بین المللی گفت و گو کند.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در تماسی تلفنی با جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران موافقت کرد برای بحث درباره دور جدید مذاکرات اتمی با او درحاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد درنیویورک ملاقات کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اشتون پیشاپیش جلسه وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، به خبرنگاران گفت او با ظریف از زمان انتصابش به عنوان سرپرست مذاکرات اتمی ایران روابط خوبی داشته است، و درگفت و گو با وی علاقه شش قدرت بزرگ جهان(اعضای گروه ۵+۱)را به تجدید مذاکرات یادآور شد.

قدرت های غربی عضو گروه ۵+۱ (آمریکا، فرانسه، بریتانیا وآلمان) براین عقیده هستند که ایران درجستجوی کسب توانایی تولید تسلیحات اتمی است و برای زیر فشار گذاشتن تهران تحریم های اقتصادی شدیدی را وضع کرده اند. تهران این اتهام را تکذیب می کند ومی گوید برای تولید برق و پژوهش های پزشکی به نیروی اتم نیاز دارد.

دوعضو دیگر گروه – روسیه و چین – معتقد نیستند ایران به دنبال کسب توانایی تسلیحاتی است، اما می خواهند تردید هایی را که درباره مقاصد آن وجود دارد برطرف سازد.

درگزارش رویترز به نقل از برخی از دیپلمات ها و تحلیلگران گفته می شود به اعتقاد آنها از آنجا که حسن روحانی وعده داده است رویکرد آشتی جویانه تر و شفاف تری درسیاست خارجی ایران درپیش گیرد، مذاکره کنندگان او ممکن است آمادگی بیشتری برای مصالحه داشته باشند.

وزیر امور خارجه سوئد درجلسه ویلنیوس گفت انتصاب های اخیر روحانی، ازجمله انتقال مسئولیت مذاکرات از شورای امنیت ملی به وزارت امورخارجه، علائمی است که باید به آتها توجه کرد و نشان می دهد ایران علاقه مند است با جامعه بین المللی گفت وگو کند.
XS
SM
MD
LG