لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

ایران: دلیلی برای توقف غنی سازی ۲۰ % نداریم


فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز یکشنبه گفت «دليل ندارد ما از غنی سازي ۲۰ درصد كوتاه بياييم زيرا ما سوخت ۲۰ درصد را به اندازه‌ مصرف خودمان توليد مي‌ كنيم نه بيش ‌تر و نه كم‌ تر.» توقف غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم یکی از مطالبات کلیدی قدرت های جهان در مذاکرات اتمی با ایران است.

نگرانی غرب از آن است که اورانیوم ۲۰ درصدی می تواند به سرعت تبدیل به مواد لازم برای سلاح اتمی شود. ایران می گویند برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از فریدون عباسی گفت ایران به غنی سازی ۲۰ درصدی برای راکتور پزشکی که ایزوتوپ های دارویی برای درمان بیماران سرطانی تولید می کند، ادامه می دهد.

اظهارات اخیر آقای عباسی، درباره غنی سازی ۲۰ درصدی، بازتاب نظر ایران در مذاکرات اخیرش با کشورهای ۵+۱ در بغداد است. در آن نشست ایران با پیشنهاد تعلیق غنی سازی ۲۰ درصدی در ازای بسته ای تحت حمایت آمریکا، که از جمله مواد رادیواکتیو و قطعات یدکی هواپیما در اختیار ایران می گذارد، مخالفت کرد.

گروه ۵+۱ – شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان - نگران هستند که ایران اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی را به سرعت تغلیظ کند و خلوص آن را به ۹۵ درصد برساند که برای تولید سلاح اتمی لازم است.
مقامات آمریکایی گفته اند که واشنگتن از خواسته خود برای لزوم توقف غنی سازی در ایران کوتاه نمی آید اما به نظر می رسد که اولویت ها تغییر کرده و اولویت کنونی توقف غنی سازی ۲۰ درصدی و ادامه غنی سازی در غلظت پایین است، دست کم برای شرایط کنونی.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین گفت تهران هنوز قانع نشده که باید اجازه بازدید از مجموعه نظامی پارچین را به آژانس بدهد. او گفت: «ما هنوز در اين زمينه قانع نشده‌ايم و دلايل و مداركي به ما ارائه نشده که راجع به پارچين كه يك مجموعه‌ نظامي است بازديدي ترتيب دهيم. ما در پارچين سايت هسته‌ ای نداريم كه بخواهيم فعلا وارد آن بحث شويم...اگر هم قرار باشد بازديدي صورت گيرد ما بايد قانع شويم كه آن‌جا جزء مكان‌هايي است كه بايد در معرض بازديد آن‌ها قرار دهيم.»

وی درباره خبر کشف سوخت با غنای ۲۷ درصدی در بخشی از فعالیت های اتمی ایران گفت این ممکن است به دلیل «سهل انگاری اپراتور و یا چک نشدن ماشین باشد» و درصد غنی سازی بالا برود. او گفت این یک بحث كارشناسی میان ایران و آژانس است و «كارشناسان آژانس مي‌دانند كه تخطي صورت نگرفته است.»

دیپلمات های آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه از کشف رگه هائی از اروانیوم غنی شده تا درجه خلوص ۲۷ درصد را در واحد غنی سازی فردو خبر دادند.
XS
SM
MD
LG