لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۵

تهران کشف اورانیوم ۲۷ درصدی را کمرنگ جلوه می دهد


علی اصغر سلطانیه می گوید بعضی ها برای مخدوش کردن فضای همکاری سازنده ایران و آژانس تلاش می کنند
علی اصغر سلطانیه می گوید بعضی ها برای مخدوش کردن فضای همکاری سازنده ایران و آژانس تلاش می کنند
تهران – خبرگزاری فرانسه:

ایران،امروز، شنبه، یک گزارش آژانس نظارتی سازمان ملل متحد در امور اتمی را که فاش کننده کشف رگه هائی از اورانیوم با درجه خلوصی بالاتر از میزانی است که تا کنون کشف شده بود، کم رنگ جلوه داد.

علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در اظهار نظری که خبرگزاری دولتی ایرنا نقل کرد گفته است رگه های اورانیوم غنی شده دارای درجه خلوصی بالاتر از حد انتظار موضوعی فنی است که توسط کارشناسان در حال بررسی است.

گزارش آزانس می گوید رگه های پیدا شده در تاسیسات زیر زمینی فردو در نزدیکی قم، مربوط به اورانیوم غنی شده ۲۷ درصدی است. بالاترین درجه خلوصی که پیشتر توسط آژانس ثبت شده بود، اورانیوم ۲۰ درصدی است.

آقای سلطانیه گفت «پرداختن به این مسائل جزئی و فنی که در تاسیسات غنی سازی کش.رهای دیگر نیز رخ می دهد نشانه اهداف سیاسی برخی از رسانه هاست».

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت «برجسته سازی و سیاسی کردن یک موضوع فنی نشان دهنده تلاش برخی برای مخدوش کردن فضای همکاری سازنده ایران و آژانس است».

آقای سلطانیه عصر جمعه نیز گفته بود گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مدرکی است که یک بار دیگر به جامعه بین المللی ثابت می کند تمامی فعالیت های اتمی ایران با موفقیت کامل و بدون وقفه زیر نطر آژانس ادامه دارد. آقای سلطانیه گفت «این گزارش در حقیقت سند تاریخی دیگری برای اثبات حقانیت و صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران و بی اساس بودن ادعاها در خصوص ابعاد غیر صلح آمیز است».
XS
SM
MD
LG