لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۸

کشف رگه های تولید اورانیوم ۲۷ درصدی در ایران


پیدا شدن رگه های اورنیوم ۲۷ درصدی در تاسیسات زیر زمینی فردو الزاما به معنای بالابردن پنهانی سطح غنی سازی نیز نیست
پیدا شدن رگه های اورنیوم ۲۷ درصدی در تاسیسات زیر زمینی فردو الزاما به معنای بالابردن پنهانی سطح غنی سازی نیز نیست
خبرگزاری آسوشیتد پرس – وین:

آژانس بین المللی انرژی اتمی، به گفته دیپلمات ها، در یک پناهگاه زیر زمینی در ایران شواهدی پیدا کرده است که می تواند به معنای نزدیک تر شدن ایران به تولید اورانیوم لازم برای مسلح ساختن موشک های اتمی باشد.

دیپلمات ها امروز، جمعه، به آسوشیتدپرس گفتند آژانس بین المللی انرژی اتمی رگه هائی از اروانیوم غنی شده تا درجه خلوص ۲۷ درصد را در واحد غنی سازی فردو پیدا کرده اند. این کماکان به میزانی قابل توجه پائین تر از خالصی در سطح ۹۰ درصدی است که برای تولید سوخت تسلیحات اتمی ضروری است. اما در عین حال بالاتر از سطح ۲۰ درصد، یعنی بالاترین درجه خلوصی است که تاکنون در مورد غنی سازی اورانیوم در ایران شناسائی شده بود. اورانیومی با این درجه خلوص می تواند به سرعت به اورانیوم لازم برای استفاده در تسلیحات اتمی مبدل شود.

دیپلمات ها که خواسته اند معرفی نشوند، زیرا چنین اطلاعاتی را صرفا به خاطر امتیازات ناشی از موقعیت شغلی شان کسب می کنند، می گویند پیدا شدن این شواهد الزاما به معنای آن نیست که ایران غنی سازی اورانیوم را پنهانی به سطوحی بالاتر و نزدیک تر به سطح ضروری برای تولید تسلیحات اتمی افزایش داده باشد. به گفته آنان، یک توجیه محتمل آن است که سانتريفیوژهای مورد استفاده برای غنی سازی اورانیوم، در مراحل اولیه به راه افتادن، به هنگامی که تکنسین ها درجه بندی تولید را در مورد آنها انجام می دادند، غنی سازی را در سطحی بالاتر انجام داده باشند.

دیپلمات ها می گویند آژانس بین المللی انرژی اتمی تحقیق می کند چون تبدیل اورانیوم خالص تر به مواد قابل استفاده در بمب اتمی آسان تر است.

تلاش هائی که برای تماس با اصغر سلطانیه رئیس هیات نمایندگی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام گرفت بی نتیجه ماند و اپراتور دفتر او می گوید وی در دسترس نیست. مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز می گویند از اظهار نظر معذورند.
XS
SM
MD
LG