لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

اعتراض کشاورزان اصفهان در «پل خواجو» به درگیری کشیده شد


گزارش‌ها حاکی از حضور ماموران امنیتی در تجمعات روز چهارشنبه کشاورزان اصفهان است
گزارش‌ها حاکی از حضور ماموران امنیتی در تجمعات روز چهارشنبه کشاورزان اصفهان است

تجمع گروهی از کشاورزان در ضلع شمالی پل خواجو در اصفهان به درگیری با مأموران یگان ویژه پلیس ایران انجامید.

کشاورزان شرق و غرب اصفهان، از جمله کشاورزان ورزنه، روز چهارشنبه ۱۲ دی ماه دست به تجمعات اعتراضی زدند. این کشاورزان پیشتر برای حل مشکل دریافت ‌«حق‌آبه» خود مهلت ۱۰ روزه به مسئولان داده بودند.

در این اعتراضات زنان نیز حضور داشتند و گزارش‌ها حاکی از حضور ماموران امنیتی در این تجمعات بود. معترضان از «پل خواجو» قصد رفتن به طرف استانداری اصفهان را داشتند که با ممانعت ماموران یگان ویژه روبرو شدند.

تصاویر منتشر شده نشان از بروز درگیری در این تجمعات دارد. همچنین در برخی تصاویر نیز صدایی شبیه به شلیک چند گلوله شنیده می شود که گفته شده ماموران برای متفرق کردن معترضان از شلیک‌های هوایی استفاده کرده‌اند.

در حالی که ایران در شرایط خشکسالی به سر می برد، مسئولان وزارت نیرو به کشاورزان وعده داده بودند که حق‌آبه آخرین سال آبی ۹۷-۹۶ که برابر با ۳۵۱ متر مکعب است را به آنها پرداخت کنند؛ وعده‌ای که هنوز محقق نشده است.

کشاورزان و خانواده‌های آنها در تجمعات خود اعلام کردند که خشکسالی و جاری نشدن زاینده رود، مشکلات معیشتی فراوانی را در سال‌های اخیر برای آنها ایجاد کرده است.

ایالات متحده و اسرائیل مشکلات زیست محیطی در ایران را ناشی از بی‌توجهی رهبران جمهوری اسلامی می دانند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در خرداد ماه با انتشار ویدئویی، پیشنهاد کمک به مردم ایران برای نجات از خشکسالی را داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG