لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

واکنش ایران به انتقاد سازمان ملل از اعدام های اخیر زندان رجایی شهر


ایران اعدام شدگان را "شبه نظامیان کرد" معرفی کرد اما فعالان حقوق بشر می گویند آنها از اقلیت های سنی کرد هستند.
ایران اعدام شدگان را "شبه نظامیان کرد" معرفی کرد اما فعالان حقوق بشر می گویند آنها از اقلیت های سنی کرد هستند.

وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران به انتقاد سازمان ملل متحد از اعدام ۲۰ نفر از زندانیان زندان رجایی شهر واکنشی خشمگین نشان داده است. ایران این افراد را "شبه نظامیان کرد" معرفی کرده است.

وبسایت تلویزیون دولتی ایران به نقل از بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران، نوشته است غرب در امور داخلی ایران دخالت میکند. قاسمی می گوید در حالی که ایران خود قربانی تروریسم است بیشترین تلاش را خواهد کرد تا ایمنی شهروندانش را حفظ کند.

زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد دیروز در بیانیه ای ایران را برای اعدام شهروندان کرد مورد انتقاد قرار داده بود. به گفته سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران، قوۀ قضائیه این ۲۰ مرد کرد را برای چندین اتهام از جمله تلاش برای تشکیل یک گروه ستیزه گر و ساختن مواد منفجره و تعبیۀ بمب در شهرهای ایران مجرم شناخته بود.

به گفته سازمان های حقوق بشری ایران، حداقل ۱۰ نفر از این متهمان روز سه شنبه ۱۲ مرداد و در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. دادگستری استان کردستان نیز بدون اعلام نام و تعداد اعدام شدگان تأیید کرد که حکم اعدام اعضای "گروهک تروریستی تکفیری توحید و جهاد" اجرا شده است.

به گفته وزارت اطلاعات ایران، اعضای این گروه طی اقدامات مسلحانه خود مجموعا ۲۰ نفر را کشته و ۴۰ تن دیگر را زخمی کرده‌اند که در میان کشته‌شدگان محمد شیخ الاسلام نماینده کردستان در مجلس خبرگان رهبری و برهان عالی از روحانیون متنفذ اهل سنت حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG