لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۲

ده متهم جرائم قاچاق مواد مخدر در ایران اعدام شدند


ده نفر به خاطر جرائم مربوط به مواد مخدر، روز دوشنبه اول آبان در ایران اعدام شدند. خبرگزاری مهر این خبر را تنها چند روز پس از آن اعلام کرد که سازمان عفو بین الملل از ایران خواست که به اعدام شهروندان پایان دهد.

اعدام های گروهی در زندان های ایران شایع است و ده مورد اعدام اخیر در تهران انجام شد. قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران گفته است که اعدام شدگان عضو باندهای قاچاق مواد مخدر بودند. به گفته خبرگزاری رویترز سعید صدیقی، یکی از متهمان مرتبط با جرائم مواد مخدر در میان اعدام شدگان بود.

ایران همواره بر انتقادهای سازمان ها و نهادهای مدافع حقوق بشر در کشورهای غربی چشم بسته است که شمار بالای اعدام ها در ایران را محکوم می کنند. ایران می گوید قوانین مجازات اسلامی را پیاده می کند و به این طریق به مشکل عمده مواد مخدر در جامعه پاسخ می دهد.

هفته گذشته، عفو بین الملل از سازمان های عمده حقوق بشر مقامات ایران را به لغو تمامی احکام اعدام و خروج این حکم از قوانین جزایی خود ترغیب کرد. این سازمان مستقر در لندن در بیانیه ای گفت از ماه مارس به بعد (حدود ۷ ماه گذشته) ۳۴۴ نفر در ایران اعدام شده اند.

ایران یکی از مسیرهای انتقال مواد مخدر از افغانستان به سایر نقاط جهان است. افغانستان بیش از ۹۰ درصد تریاک جهان را تولید می کند. به گفته رسانه های خبری افغانستان پس از انقلاب ۱۳۵۷ ، بیش از ۳۵۰۰ سرباز ایرانی طی درگیری با قاچاقچیان مواد مخدر کشته شده اند.

قتل، زنا، تجاوز، دزدی مسلحانه، قاچاق مواد مخدر و ارتداد از جرائمی هستند که طبق قوانین مجازات اسلامی حکم اعدام در پی دارند. قانون مجازات اسلامی پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی در ایران به اجرا گذاشته شده است.
XS
SM
MD
LG