لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

نگرانی از اعدام های خوسرانه و شتابزده در ایران


سه گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، ضمن تقبیح اعدام های خودسرانه شتابزده، و شکنجه در جمهوری اسلامی، اعدام اخیر اعضای اقلیت عرب تبار اهوازی در در زندان کارون اهواز را محکوم کرده اند. اطلاعیه دفتر کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد می گوید صدور حکم محکومیت و اعدام آنان در پی محاکمه ای نامنصفانه، حوالی روز ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) انجام گرفته است.

کارشناسان مستقل در امور حقوق بشر می گویند با توجه به فقدان شفاقیت در روند محاکمات ، نگرانی اصلی از نظررعایت ضوابط حقوقی و انجام محاکماتی منصفانه در موارد منجر به مجازات اعدام در ایران کماکان به قوت خود باقی است. اشاره آنان به اعدام عبدالرحمن حیدریان، عباس حیدریان، طها حیدریان و علی شریفی است که بنا به گزارش ها پس از دستگیر شدنشان در جریان تظاهراتی اعتراضی در خوزستان، در آوریل ۲۰۱۱ ، به اتهامات موسوم به محاربه و فاسد فی الارض محاکمه و مجرم شناخته می شوند و برایشان حکم مجازات مرگ صادر می شود.

این کارشناسان یادآوری می کنند که مجازات مرگ، بر اساس قوانین بین المللی، شدید ترین مجازات هاست، که اگر هم قرار است اجرا شود باید در مورد جرائمی بسیار جدی باشد. متهمین چنین پرونده هائی در عین حال باید از محاکماتی منصفانه نیز برخوردار شوند، که جزئیات آن در میثاقهای بین المللی حقوق مدنی و سیاسی شرح داده شده است. ایران در سال ۱۹۷۵ به این میثاق ها پیوسته است.

هر سه گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد می گویند هر حکم مجازت مرگی که برخلاف این تعهدات بین المللی صادر شود، معادل اعدام های خودسرانه و شتاب زده تلقی می شود.

این کارشناسان در مورد بالا بودن شمار اعدام هائی که برخلاف دستور رئیس دیوان عالی ایران در ملاء عام انجام می گیرد، ابراز نگرانی کرده اند.

امسال تا کنون دست کم ۲۵ مورد اعدام در ملاء عام در ایران انجام گرفته است.

سه گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد، که در اطلاعیه کمیسر عالی حقوق بشر از آنان به عنوان کارشناسان میستقل یاد شده است، عبارتند از :

- احمد شهید ، گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران
- کریستوف هیینز، گزارشگر ويژه در مورد اعدام های خودسرانه و شتابزده
- جوآن مندز، گزارشگر ويژه در مورد شکنجه و دیگر رفتارها و مجازات های ظالمانه.

این سه از مقامات ایران خواستار توقفی فوری در اعمال مجازات مرگ برای جرائمی شده اند که با جرائم جدی تطبیق نمی کند. آنان همچنین احترام به ضمانت های راجع به محاکمات عادلانه را به مقامات ایران گوشزد کرده اند.
XS
SM
MD
LG