لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

اعتراض دبیرکل سازمان ملل متحد به دو اعدام در ایران


بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از اعدام دو مجرم در ایران که هنگام وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشتند به شدت ابراز تاسف کرد.

دفتر دبیر کل سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به "تاثر عمیق" آقای‌ بان از اعدام فاطمه سالبهی و صمد ذهابی، آن را نشانه‌ای از یک روند نگران کننده در ایران دانسته است.

در این بیانیه همچنین به اجرای دستکم ۷۰۰ حکم اعدام در ایران ظرف ۱۰ ماه گذشته اشاره شده است.

بان کی مون با تاکید بر این که سازمان ملل متحد با مجازات اعدام مخالف است از مقامات جمهوری اسلامی خواسته تا روند اعدام‌ها در ایران را متوقف کنند.

پیش از این نیز گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد اعدام فاطمه سالبهی و صمد ذهابی توسط قوه قضاییه ایران را محکوم کرده بودند.

احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، به همراه گزارشگر ویژه اعدام‌های بدون تشریفات قانونی و گزارشگر ویژه خشونت علیه زنان، با انتشار بیانیه‌ای از دولت ایران خواسته‌اند فورا مجازات اعدام را تعلیق کند و در جهت حذف آن گام بردارد.

در مهر ماه سال جاری فاطمه سالبهی و صمد ذهابی که هنگام محکومیت به جرم قتل، کمتر از ۱۸ سال داشتند، اعدام شده‌اند.

وبسایت هرانا پیش از این گزارش داده بود که خانم سالبهی متولد ۱۳۷۰ بوده و در ۱۶ سالگی با مردی حدود ۳۰ ساله ازدواج کرد. جسد همسر فاطمه سالبهی در منزل آنها پیدا شد و مقامات او را به عنوان متهم تحت بازجویی قرار دادند و به اعدام محکوم کردند.

صمد ذهابی نیز بنا بر گزارش سازمان عفو بین‌الملل یک چوپان بود و دو سال پیش به جرم کشتن چوپانی دیگر در کرمانشاه به اعدام محکوم شده بود.

XS
SM
MD
LG