لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۰

معاون وزیر امور خارجه ایران: در مذاکره با اروپا، اعدام «خط قرمز» است


مجید تخت روانچی در کنار محمدجواد ظریف در جریان مذاکرات هسته‌ای

معاون وزیر امور خارجه ایران و عضو گروه گفت‌وگوهای حقوق بشری ایران و اروپا می‌گوید که قصاص و مجازات اعدام «خط قرمز» ایران است و آن را «به هیچ‌وجه نمی‌شود کنار زد».

مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ایران روز جمعه ۲۱ آبان به خبرگزاری ایلنا گفت که تا «دو الی سه هفته دیگر» نشستی با عنوان «گفت‌و‌گوهای سطح بالای سیاسی با اتحادیه اروپا» برگزار می‌شود که شامل «مباحث حقوق بشری» نیز می‌شود.

آقای تخت‌روانچی که عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای نیز بوده تاکید کرد که ایران گفت‌وگو زیر فشار را نخواهد پذیرفت و به خطوط قرمز خود نیز پایبند خواهد بود: « ما در چارچوب قوانین‌مان مجازات اعدام داریم و این چیزی نیست که بتوانیم کنار بگذاریم. بحث قصاص یک بحث قرآنی است و به هیچ‌وجه نمی‌شود کنار زد.»

گفت و گوهای دوره ای میان ایران و اتحادیه اروپا در پی به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ از سر گرفته شد. این گفت‌وگوها تا در دولت محمود احمدی‌نژاد متوقف شد اما دوباره از بهمن ماه سال گذشته با حضور هیات اتحادیه اروپا در تهران از سر گرفته شد.

اتحادیه اروپا از منتقدان نقض حقوق بشر در ایران است و تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی در این زمینه وضع کرده اما با این حال طی یکسال گذشته تلاش کرده است تا مسائل حقوق بشری، از جمله لغو مجازات اعدام در ایران را در مذاکرات با مقامات ایران پیگیری کند.

از سوی دیگر در آخرین گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه سابق سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران از بالا بودن صدور حکم اعدام در ایران انتقاد کرده بود.

بنا بر این گزارش در سال گذشته میلادی بین ۹۶۶ تا ۱۰۵۴ حکم اعدام در ایران اجرا شده که بالاترین رقم در دو دهه گذشته محسوب می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG