لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

ایران می گوید صادرات نفت در حد ماه های قبل است


رئیس ایرانی سازمان کشورهای صادر کننده نفت – اوپک – گزارش آژانس بین المللی انرژی را رد کرد و گفت صادرات نفت ایران در ماه های اخیر ثابت مانده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز جمعه در گزارشی گفت صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر به ۸۶۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت. این رقم در پایان ۲۰۱۱ دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز بود.

رویترز می گوید کاهش صادرات نفت موجب کاهش درآمد ایران شده و مردمی که از کالاهای اساسی وارداتی محروم شده اند بیش از پیش تحت فشار قرار می دهد.
اما محمد علی خطیبی، نماینده ایران در اوپک می گوید اطلاعات آژانس بین المللی انرژی درست نیست و با اطلاعاتی که ایران برای اوپک فراهم آورده است مغایرت دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، خطیبی روز شنبه گفت: «صادرات نفت ایران به اندازه ماه های پیش است و وضعیت ثابت است.»

خطیبی همچنین تکذیب کرد که چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه تنها خریداران نفت ایران هستند. او گفت: «بازار نفت ایران از این کشورها فراتر می رود... همیشه درحال کشف بازارهای جدید هستیم اما آن‌ها را خیلی خبری نمی کنیم چرا که ممکن
است لطمه ببینند.»

اتحادیه اروپا در اول ماه ژوئیه واردات نفت خام از ایران را ممنوع ساخت و کشورهای دیگر نیز در پاسخ به تحریم های سخت تر آمریکا علیه ایران، خرید نفت را متوقف ساخته اند.

پیشتر در روز جمعه، اتحادیه اروپا پیشنهاد وضع تحریم های جدید برایران را تصویب کرد و دیپلمات های ارشد از اقداماتی علیه بخش بانکداری ایران پشتیبانی کردند.
XS
SM
MD
LG