لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۷

افزايش قیمت سکه طلا در ایران


همزمان با نشست اتحاديه اروپا برای اعلام تحريم های تازه بر ايران، روز دوشنبه قيمت طلا و ارزهای خارجی در بازار ايران افزايش يافت و نرخ سکه طلا به رکورد یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان رسید.

گزارش خبرگزاری های ايران حاکی است که با وجود کاهش نسبی قيمت جهانی طلا، در بازارهای ايران قيمت هر گرم طلای ۱۸ عيار بار ديگر از مرز ۱۳۵ هزار تومان فراتر رفت و به گزارش خبرگزاری ايسنا تا ظهر روز دوشنبه به رقم ۱۳۸ هزار و ۷۰۰ تومان رسيد.

اين بالاترين قيمت طلا در بازار ايران از زمان بروز اعتراضات در بازار تهران در دو هفته پیش است.

اين خبرگزاری قيمت سکه را يک ميليون و ۳۹۰ هزار تومان گزارش کرده که نسبت به نرخ روز يکشنبه ۴۰ هزار تومان افزايش قيمت نشان می دهد.

وب سايت «خبر آنلاين» نيز در گزارشی از بازار تهران نوشته که روز دوشنبه سکه در برخی معاملات تا قيمت يک ميليون و ۴۱۰ هزار تومان هم معامله شده است که بالاترين نرخ مبادله شده سکه در تاریخ معاملات در ایران محسوب می شود.

اين وب سايت، علت افزايش قيمت های روز دوشنبه را «حرکت بازار طلا و سکه برای تطابق قيمت ها با نرخ آزاد دلار» نوشته است.

قيمت دلار در بازار تهران در شرايطی که بار ديگر وب سايت های اطلاع رسانی قيمت ارز در ايران از ارائه قيمت خودداری می کنند، بالای ۳۵۰۰ تومان گزارش شده است.

وب سايت اقتصادی «شاخص آنلاين» نوشته که دلار در بازار آزاد ۳۵۰۰ تومان معامله می شود و خبرگزاری ايسنا نيز قيمت دلار را در این بازار ۳۵۵۰ تومان گزارش داده است.

صبح روز دوشنبه بانک مرکزی ایران نرخ دلار را در مرکز مبادلات ارزی را يک تومان افزايش داد و به ۲۵۴۶ تومان رساند.

همچنين صمد کريمی سخنگوی اين مرکز خبر داد که از روز دوشنبه اختصاص ارز به قيمت مبادلاتی به کالاهای اولويت هفتم در اين مرکز آغاز شده است.

اولويت هفتم شامل کالاهايی همچون توتون و تنباکو خام، مرکب چاپ و تحرير، ماشين های حساب و دستگاه صوتی و تصويری است.

در تحولی ديگر، حميد صافدل، ریيس سازمان توسعه تجارت ايران خبر داد که کالاهای اولويت نهم و دهم به طور رسمی از فهرست دريافت ارز مبادلاتی حذف شده اند.

کالاهای اولويت نهم و دهم شامل کالاهای لوکس می شود که در روزهای اخير موضوع واردات اين کالاها در ماه های گذشته با نرخ مرجع باعث بروز انتقادهايی به مسولان اقتصادی کشور شده است.

مهدی غضنفری، وزير صنعت، معدن و تجارت، به تازگی با انتقاد از واردات کالاهای غيرضروری به کشور، گفته است که کالاهای اولويت های نهم و دهم، ۱۲ ميليارد دلار از واردات کشور را تشکيل می دهند.

«گزارش از راديو فردا»
XS
SM
MD
LG