لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

موگرینی: زمان اعزام تیم دیپلماتیک اتحادیه اروپا به تهران را نمی‌توانم پیش بینی کنم


فدریکا موگرینی روز شنبه در سفری یک روزه به تهران، با برخی از مقام‌های ایرانی دیدار و گفت وگو کرد.
فدریکا موگرینی روز شنبه در سفری یک روزه به تهران، با برخی از مقام‌های ایرانی دیدار و گفت وگو کرد.

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خبرگزاری تسنیم گفته است که اولین تیم دیپلماتیک اتحادیه اروپا به تهران اعزام خواهد شد؛ اما او با اشاره به کارهایی که باید داخل ایران برای این اقدام صورت بگیرد، گفت ضمن احترام گذاشتن به این کارها، نمی تواند زمان اعزام هیات اروپایی به ایران را پیش بینی کند.

بر اساس یک فایل ویدئویی که در وبسایت تسنیم منتشر شده است، خانم موگرینی می گوید این تیم با حمایت و پشتیبانی هلند که در حال حاضر ‌ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، فعالیت خواهد کرد.

او گفت این تیم، برای نمونه از تصمیماتی که ایران و اتحادیه اروپا بر سر انجام آنها توافق کرده اند، از جمله آغاز دوباره گفتگوها میان و اتحادیه اروپا در مورد موضوعات مختلف، پشتیبانی خواهد کرد.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در سفری یک روزه به تهران، با برخی از مقام‌های ارشد ایرانی دیدار و درباره موضوعات مختلف گفت وگو کرد.

در بیانیه مشترک فدریکا موگرینی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، که روز شنبه در وبسایت کمیسیون اروپایی منتشر شد، آمده است که توسعه روابط منجر به همکاری از جمله در امور حقوق بشر، برای توسعه روابط ایران و اتحادیه اروپا حیاتی است.

فدریکا موگرینی همچنین بعدا در وبلاگ خود درباره سفرش به تهران نوشت که این دیدار "سر آغاز همکاری ساختارمند" بین تهران و اتحادیه اروپا است.

به گفته او، مذاکرات صورت گرفته در بخش های استراتژیک، مانند انرژی تا اقتصاد و آموزش و فرهنگ؛ تا پژوهش و حمل و نقل بوده که، همگی در چارچوب نتیجه بخش بودن توافق جامع اتمی ایران موسوم برجام است.

خانم موگرینی افزود که اتحادیه اروپا درباره مساله حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، با تهران اختلاف نظر دارد که برپایه مذاکراتی که صورت گرفت قرار شد که گفتگو ساختارمند در این زمینه صورت گیرد.

به گفته این دیپلمات اروپایی، دو طرف همچنین درباره نقش ایران در مبارزه با گروه تروریستی داعش، و برقراری ثبات در افغانستان گفتگو کردند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG