لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

اعتراف به تخریب شدید محیط زیست؛ در هیچ رودخانه‌ای در شمال ایران موجود زنده یافت نمی‌شود


عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران، با بر شمردن موارد متعدد تخریب محیط زیست در این کشور، اعلام کرده است که به دلیل ورود «شیرابه‌ها و پسماندهای وارد شده در آب» هیچ یک از رودخانه‌های شمال ایران دیگر موجود زنده‌ای ندارند و همه آنها از بین رفته‌اند.

اظهارات این مقام دولتی در برشمردن چندین مورد از آلودگی‌ و تخریب محیط زیست ایران، با دخالت یا سوءمدیریت دستگاه‌های حکومتی، در حالی بیان می‌شود که نهادهای امنیتی ایران در دو سال گذشته بارها فعالان محیط زیست را با اتهامات امنیتی بازداشت کرده‌اند.

گروهی از فعالان محیط زیست ایران بهمن ماه سال ۱۳۹۶ توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند. اتهام این افراد «جاسوسی» عنوان شده بود و کمی بعدتر اتهام چهار نفر از آن‌ها به «افساد فی‌الارض» تغییر پیدا کرد.

کاووس سیدامامی از جمله این بازداشت‌شدگان بود که دو هفته بعد از بازداشت، خبر مرگ او در زندان منتشر شد. مقام‌های جمهوری اسلامی علت مرگ او را خودکشی عنوان کردند؛ اما خانواده سیدامامی این ادعا را رد کرده است.

اواخر سال ۱۳۹۶ نیز کاوه مدنی، معاون آموزش سازمان حفاظت محیط زیست، که از بریتانیا برای کار در ایران دعوت شده بود، در پی فشارهای امنیتی استعفا داد و از ایران خارج شد.​

اظهارات این مقام دولتی و اعتراف ضمنی به وجود فساد و سوءمدیریت گسترده دولتی در بحث ویرانی محیط زیست ایران، در حقیقت مهر تاییدی است بر آن چه که بارها توسط افراد و نهادهای آگاه داخلی و خارجی نسبت به آن هشدار داده شده بود.

برای نمونه مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله از بین رفتن زیست‌بوم‌های طبیعی، وقوع سیل‌های ویرانگر، و بروز خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ششصد سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG