لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۰

گروهی از فعالان مدنی در نامه به ابراهیم رئیسی، خواستار آزادی فعالان محیط زیست شدند


فعالان محیط زیست زندانی در ایران بیش از یکسال است که زندانی هستند.
فعالان محیط زیست زندانی در ایران بیش از یکسال است که زندانی هستند.

در حالی‌که بازداشت فعالان محیط زیست و محاکمه آن‌ها در ایران ادامه دارد، جمعی از فعالان این حوزه، در نامه‌ای خطاب به رئیس جدید قوه‌قضاییه، در حاشیه نمایشگاه محیط‌زیست خواستار آزادی فعالان زندانی شدند.

بنا به گزارش روزنامه همشهری، در این نامه که به امضای تعدادی از مدیران کل و معاونین سازمان حفاظت محیط‌زیست هم رسیده، آمده است: «عدم‌رهایی ایشان با وجود اذعان بر بی‌گناهی و تکذیب اتهامات وارده از سوی وزارت محترم اطلاعات (به‌عنوان مرجع تشخیص جاسوسی)، شورای‌عالی امنیت ملی، کمیته چهار نفره تحقیق ریاست‌جمهوری، ریاست سازمان محیط‌زیست و تعدادی از نمایندگان مجلس، موجبات نگرانی جامعه محیط‌زیست کشور را فراهم آورده است.»

پرونده فعالان محیط زیست هشت متهم دارد که سه نفر با اتهام جاسوسی و چهار نفر نیز با اتهام فساد فی‌الارض روبرو هستند. همچنین برای یکی از متهمان اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی مطرح شده است.

نیلوفر بیانی، هومن جوکار، سام رجبی، مراد طاهباز، عبدالرضا کوهپایه، سپیده کاشانی، امیرحسین خالقی و طاهر قدیریان، متهمان پرونده محیط زیستی در ایران هستند.

این فعالان محیط زیستی در حالی بهمن ماه سال ۹۶ بازداشت شدند که محاکمه آنها حدود یک سال پس از بازداشت آغاز شد. سه نفر از این افراد به متهم به «جاسوسی» و چهار نفر متهم به «فساد فی الارض» هستند. اتهام یک نفر هم «اقدام علیه امنیت ملی» است.

برگزاری جلسات دادگاه آنها در شرایطی است که پیشتر گزارش شده بود به فعالان محیط زیست اجازه داده نشده تا وکلای انتخابی خود را داشته باشند و تنها از وکلای مورد تایید قوه قضائیه در دادگاه برخورد بوده‌اند.

در بخشی از بیانیه‌ای که مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده به نمایندگی از مردم آمریکا، به قربانیان سیل در ایران تسلیت گفته بود آمده است که «آن‌ها (رژیم ایران) حتی فعالان محیط زیست را، که سعی می‌کنند ایران را برای چنین شرایطی کمک کنند، به دلیل تلاش‌شان به زندان می‌اندازند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG