لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

واشنگتن پست: مقاومت افراطگرایان در ایران


سردبیریک روزنامه محافظه کار در ایران می گوید برنامه اتمی به یک مقوله هویتی و ساختاری برای طرفداران و مخالفان آن تبدیل شده است.

دیوید ایگنیشس، ستون نویس واشنگتن پست، که اخیرا به تهران رفت ، از جمله با حسین شریعتمداری سردبیر کیهان ملاقات کرد و در مقاله ای که روز چهارشنبه منتشرشده است می نویسد : با گوش دادن به سخنان او درطرفداری بی چون و چرا از سیاست های ایران، می فهمید چگونه رسیدن به توافق اتمی که به نظر می رسد بسیاری از ایرانیان می خواهند سخت خواهد بود.

شریعتمداری آشکارا می گوید به مصالحه با غرب معتقد نیست. او برنامه اتمی را یک مقوله هویتی و ساختاری می بیند و اظهار عقیده می کند زمانی حل خواهد شد که یک طرف هویتش را رها کند. می گوید به گمان او ایران نباید موافقتامه اتمی در ژنو را امضا می کرد و بر این نظر است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، وقتی گفت توافقنامه حق ایران برای غنی سازی اورانیوم را تضمین می کند، روحانی و رهبر را گمراه کرد.

دیوید اگنیشس نویسنده واشنگتن پست این پرسش را مطرح می سازد که آیا تندروهایی مانند شریعتمداری و رهبران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می توانند از معامله جلوگیری کنند؟ و می گوید هرچند به گفته یک بانکدار، ظریف از حمایت ۹۰ درصد مردم ایران برای مذاکره درباره توافقی که تحریم ها را کاهش دهد برخوردار است، اما گروهی که شریعتمداری و سپاه پاسداران آنها را نمایندگی می کنند ممکن است دست بالا را داشته باشند.

نویسنده مقاله واشنگتن پست قدرت سپاه را یک متغیر مهم می داند و به مصاحبه با حسن روحانی در نیویورک اشاره می کند که گفت به گمان او سازمان های امنیتی مانند سپاه باید قدرت کمتری در ایران داشته باشند. روحانی پس از انتخاب نیز این نظر را با مردم ایران درمیان گذاشت. اما شریعتمداری آن را به عنوان «تبلیغات انتخاباتی» رد کرد.

دیوید اگنیشس می نویسد تهران با شیوه زندگی مردم و شعارهای انقلابی بر دیوارها که کمرنگ می شود، به شهری بین پیونگ یانگ و لس آنجلس شباهت دارد، اما ریشه های رادیکال رژیم هنوز دست نخورده است. دیدار از آن روشن می سازد ایران در مذاکرات اتمی، به گفته شریعتمداری، با یک جدال داخلی بر سر هویت روبرو است، و مجادله های نمایان بین ظریف و منتقدینش، ازجمله فرمانده سپاه پاسداران، آ نرا آشکار می سازد.

دیوید اگنیشس حمایت عمومی ازروحانی را تا حدودی ناشی ازخستگی پس از ۸ سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد می داند و به نقل از سعید لیلاز، روزنامه نگار و اقتصاد دان می گوید اگر او دوباره کاندیدا شود بهتر عمل خواهد کرد. لیلاز در مصاحبه ای درآپارتمانش در شمال تهران نظری را که از دیگران نیز شنیده شده است ابراز داشت و گفت «خامنه ای پشت روحانی قرار دارد، زیرا در غیر این صورت نظام فروخواهد ریخت.»

دیوید اگنیشس رونق سفرهای کم خرج به جوامع کمتر محدود تر مانند ایروان، پایتخت ارمنستان، و تفلیس، پایتخت گرجستان، را یادآور می شود. به گفت و گوبا شریعتمداری باز می گردد که چنین کارهایی را «وسوسه های غرب و مسموم کننده» می داند. او همچنین یادآور می شود به مکالمه تلفنی پرزیدنت اوباما با روحانی مشکوک است.
XS
SM
MD
LG