لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

خاتمی: نمی خواهم آمدنم بر کسی هزینه شود


محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق ایران می گوید شرایط برای حضور او در انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه آینده فراهم نیست.

در هفته های اخیر، برخی از فعالان سیاسی از آقای خاتمی خواسته بودند در این انتخابات نامزد شود، اما وی عصر شنبه در دیدار با گروهی از فعالان سیاسی در تهران گفت واقعيت اين است كه نمي گذارند او وارد صحنه انتخابات شود و اگر هم بیاید با توجه به موانع موجود نمی تواند اوضاع را بهتر کند.

این اولین بار است که آقای خاتمی در واکنش به درخواست ها، از آماده نبودن شرایط می گوید. او گفته است:
- اعتماد از بين رفته و بهترين افراد نظام در زندانند،
- شاهد فساد اجتماعي در همه لايه ها هستيم،
- در كشور، تهمت، پرونده سازي و دروغ، ارزش شده است،
- مردم توقع دارند همه چيز يك شبه عوض شود اما حداقل چهار سال طول مي كشد كه به نقطه فعلی برسيم.
این گفته ها را آقای خاتمی، روز شنبه، یک روز پس از دیدارش با اکبر هاشمی رفسنجانی مطرح ساخته است.
تا کنون آقایان رفسنجانی و خاتمی یکدیگر را به نامزدی تشویق می کرده اند، اما این گفته ها نشان می دهد که آقای خاتمی شرایط را برای نامزدی خود فراهم نمی بیند.

گرچه آقای رفسنجانی هم تا کنون تمایلی به نامزدی در انتخابات آینده نشان نداده است، اما فرزند او روز شنبه اعلام کرد اگر پدرش قصد نامزدی داشته باشد در پانزده روز آینده اعلام می کند، یعنی درست دو روز قبل از آغاز ثبت نام نامزدهای انتخابات در ۱۷ اردیبهشت.

طیف فعالان سیاسی نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به انتخابات گذشته، و محبوس در حبس خانگی هم چندان تمایلی به شرکت در انتخابات آتی ندارند زیرا به نظر آنها هنوز تضمینی برای برگزاری انتخاباتی آزاد و سالم وجود ندارد.

از سوی دیگر، و برخلاف حامیان موسوی و کروبی، طیف سنتی اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات درانتظار اجازه آیت الله خامنه ای است. آنها انتظار داشتند آیت الله خامنه ای در سخنرانی ابتدای سال ۹۲، از حضورشان در انتخابات استقبال کند اما چنین نشد.

با اینکه آقای خاتمی در سخنرانی روز شنبه گفت رویکردها تغییری نکرده و نمی گذارند او و اصلاح طلبان وارد صحنه شوند، اما پالس هایی هم برای رهبر فرستاده است و گفته است من اگر بیایم، در چهارچوب نظام و رهبري كار می کنم، و همه باید به اصل ولایت فقیه اعتقاد داشته باشند.

تحلیل گران می گویند به نظر می رسد آیت الله خامنه ای تمایلی به حضور اصلاح طلبان، و نزدیکان احمدی نژاد در انتخابات ندارد و شاید به همین دلیل است که نزدیکان آیت الله خامنه ای، از غلامعلی حداد عادل پدر زن فرزندش مجتبی خامنه ای گرفته تا علی اکبر ولایتی مشاورش در امور بین المللی، همگی در سودای ریاست جمهوری، برای نامزدی خیز برداشته اند.
XS
SM
MD
LG