لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۵

خشم محافظه کاران از «میتینگ انتخاباتی» احمدی نژاد


احمدی نژاد بطور بی سابقه ای از رحیم مشایی حمایت می کند
احمدی نژاد بطور بی سابقه ای از رحیم مشایی حمایت می کند
تلاش دولت احمدی نژاد برای برگزاری یک جشن صد هزار نفری در استادیوم آزادی تهران باعث مخالفت مقامهای نزدیک به آیت الله خامنه ای شده است. فرمانده نیروی انتظامی ایران مخالفت خود را با این مراسم اعلام کرد و سخنگوی شورای نگهبان که وظیفه نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری را دارد، برگزاری آن را تاثیرگذار بر صلاحیت نامزد ها دانسته است.

دولت محمود احمدی نژاد اعلام کرد، روز پنجشنبه ۲۹ فروردین، جشنی برای آنچه «تقدیر از اعضای ستاد تسهیلات سفرهای کشور» نامید، برگزار می کند. محافظه کاران نزدیک به آیت الله خامنه ای این نشست را میتینگ انتخاباتی طرفداران محمود احمدی نژاد نامیده اند.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرگزاری مهر، با برگزاری مراسمی با عنوان «تقدیر از اعضای ستاد تسهیلات سفرهای کشور» از سوی دولت مخالف کرد و گفت :«برگزاری این مراسم می تواند بهانه دست رقیبان بدهد و مدعی شوند که انتخابات ناسالم است.

اشاره او به ممنوعیت استفاده از امکانات دولتی در انتخابات است. پیش از این در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، رقبای احمدی نژاد او را به «سوءاستفاده» از امکانات دولتی در انتخابات متهم کردند. شورای نگهبان، آن زمان این مورد را جزو تخلفات احمدی نژاد بحساب نیاورد.

رییس پلیس ایران همچنین با اشاره به آنچه هزینه گزاف مراسم پنجشنبه نامید، یادآور شد که بهتر است از خادمان سفرهای نوروزی مثل گذشته به سادگی تجلیل شود.
از بیست روز پیش دولت احمدی نژاد اعلام کرد که قصد دارد روز پنجشنبه ۲۹ فروردین از اعضای ستاد تسهیلات نوروزی تجلیل کند.

در گذشته مراسم تجلیل از اعضای ستاد تسهیلات نوروزی، بعد از تعطیلات عید برای تقدیر از فعالان سازمانهایی چون هلال احمر، پلیس راه و اورژانس کشور برگزار می شد اما امسال، دولت قصد دارد این مراسم را بصورت ملی با حضور یکصدهزار نفر برگزار کند.

محافظه کاران نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی می گویند هدف دولت از برگزاری این نشست، تبلیغ برای نامزد دولت در انتخابات است.

با اینکه هنوز رسماً نامزد دولت در انتخابات ۲۴ خرداد معرفی نشده اما در هفته های گذشته، محمود احمدی نژاد حمایت بی سابقه ای از اسفندیار رحیم مشایی کرده و در نامه ها و سخنرانی های خود، از او بطور بی سابقه تجلیل کرده است. محافظه کاران منتقد دولت، این تعاریف از رحیم مشایی را بی ارتباط با حضور او در انتخابات نمی دانند.

غیر از رییس پلیس، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان هم نسبت به برگزاری مراسم صد هزار نفری در ورزشگاه آزادی هشدار داد.
او با تاکید بر ممنوعیت قانونی استفاده انتخاباتی از امکانات دولتی به کاندیداها هشدار داد هرگونه رفتار آنها برخلاف این قانون در بررسی صلاحیت شان تاثیرگذار خواهد بود.
در روزهای اخیر، سایر چهره های محافظه کار به این برنامه دولت واکنش نشان دادند.

بازی خودی، نگرانی بازیگران
تا کنون نهادهای نزدیک به آیت الله خامنه ای، با حضور منتقدان و مخالفان نظام در انتخابات مخالفت کرده اند. حتی اصلاح طلبانی که تمایل به شرکت در انتخابات دارند، با تردید روبرو شده اند چون هنوز از سوی آیت الله خامنه ای ابراز تمایلی به شرکت اصلاح طلبان در انتخابات دریافت نکرده اند.

به نظر می رسد رقابت انتخابات آینده بین حامیان آیت الله خامنه ای و نهایتا نامزد دولت باشد.

مدتهاست آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد اختلاف دارند اما رهبر جمهوری اسلامی از نهادهای ناظر بر دولت خواست که تا پایان عمر دولت، محمود احمدی نژاد را تحمل کنند. همین نگاه رهبر به دولت باعث شده که محافظه کاران نزدیک به او، مخالف حضور نامزد دولت در انتخابات باشند بویژه که در مقابل نامزد دولت، هنوز حامیان آیت الله خامنه ای بر سر نامزدی واحد به توافق نرسیده اند.

در مقابل، محمود احمدی نژاد در هفته های گذشته نسبت به انتخابات آزاد و عدم دخالت نهادهایی چون سپاه، هشدار داده است.

برخی از نزدیکان آیت الله خامنه ای ابراز نگرانی کرده اند که اگر نامزد دولت رد صلاحیت شود، شاید احمدی نژاد انتخابات را برگزار نکند که این مساله می تواند به بحرانهایی برای نظام جمهوری اسلامی منجر شود.

آیت الله خامنه ای سال ۸۸ در واکنش به انتقادات رقبای احمدی نژاد اعلام کرد که نظرش به رییس جمهوری نزدیک تر است.

انتخابات ریاست جمهوری، قرار است ۲۴ خرداد برگزار شود.
XS
SM
MD
LG