لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۴

حسن روحانی نامزد ریاست جمهوری شد


i
i
حسن روحانی سرپرست سابق مذاکرات اتمی ایران و رئیس کنونی مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعلام کرده است قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

روحانی ۶۴ سال دارد، در دوره های ریاست جمهوری اکبر رفسنجانی و محمد خاتمی دبیر شورایعالی امنیت ملی بود، و به گزارش رویترز معتدلترین کاندیدایی است که تا کنون برای جانشینی محمود احمدی نژاد وارد میدان شده است.

روحانی بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ مذاکرات با بریتانیا، فرانسه و آلمان را سرپرستی می کرد، که موجب موافقت ایران با متوقف ساختن فعالیتهای مرتبط با غنی سازی اورانیوم شد. او پس از روی کار آمدن احمدی نژاد استعفا داد. ایران کارهای اتمی را از سر گرفت و روحانی به دلیل نرمش بیش از اندازه در مذاکرات تقبیح شد.

رویترز به نقل از خبرگزاری مهر می گوید حسن روحانی روز پنجشنبه در گردهمایی طرفدارانش گفت «ما به مدیریت جدیدی برای کشور نیاز داریم که به جای مجادله، نبود تداوم و فرسودن تواناییهای داخلی، بر وحدت، اجماع و جلب افراد صادق و کارآمد استوار باشد.»

روحانی در انتقاد از پرونده اقتصادی احمدی نژاد گفت «دولت من، دولت دوراندیشی و امید خواهد بود، و پیام من درباره نجات اقتصاد، احیای اخلاقیات و تعامل با جهان است.»

وی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) - با تاکید بر رشد منفی اقتصادی کشور - گفته است: «باید پرسید امروز چه بلایی برسر قانونمندی و قانون‌گرایی آمده است؟...(ایران) به خاطر بداخلاقیها و گسترش فساد امروز به سمت بی‌اعتمادی و عدم رضایت عمومی در حال حرکت است. در زمینه عدالت و امنیت اجتماعی نیز ناامنی به شکل خانوادگی، فرهنگی، سیاسی و غیره گسترش پیدا کرده است.»

به گفته آقای روحانی «همه ضعفها و ناکارآمدیها را نمی‌توان به پای تحریمها نوشت همین مدیریت بود که تحریم را به سخره می‌گرفت و آن را کاغذ پاره می‌خواند در حالی که می‌توانستیم با تدبیر عزتمندانه این تحریم‌ها را تقلیل دهیم.»

اشاره آقای روحانی به سخنان آقای احمدی نژاد در سال گذشته است که تحریمهای اعمال شده بر ایران را «کاغذ پاره» خوانده بود.


رویترز به نقل از هومن مجد، روزنامه نگار ایرانی تبار مقیم نیویورک، می گوید «روحانی ممکن است برخی از رای دهندگانی را که در جستجوی تغییر هستند جلب کند.»

به گفته مجد، روحانی «یک سرباز وفادار خامنه ای بوده است و تهدیدی برای نظام تلقی نمی شود. رد صلاحیت چنین فردی برای شورای نگهبان آسان نخواهد بود.»
XS
SM
MD
LG