لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

احمدی نژاد، پیش قراول تبلیغ برای نامزدی مشایی


در طی جشن های نوروزی هفته گذشته، پرزیدنت احمدی نژاد اقدام بسیار قابل توجهی انجام داد و خود در حاشیه ایستاد و اجازه داد تا مشاور او در مرکز توجه قرار داشته باشد.

این ژست احمدی نژاد کاری فراتر از تواضع و متانت نادر یک رهبر بود. کاری که احمدی نژاد کرد در واقع سناریویی بود که با دقت و احتیاط و در راستای تلاش های بلندمدت احمدی نژاد برای ارتقای بخت سیاسی رئیس دفتر و پدر همسر پسر او تنظیم شده بود. احمدی نژاد درصدد است تا برای این چهره نزدیک به خود در انتخابات ریاست جمهوری آتی در ایران تبلیغ کند.

به نظر می رسد احمدی نژاد در ماه های پایانی دوره ریاست جمهوری خود که به دلیل درگیری های داخلی روحانیون حاکم تضعیف شده است، اولویت مهمتری به جز اقدام شگفت آور دیگری ندارد. تلاش های احمدی نژاد بر تبلیغ برای وجهه اسفندیار رحیم مشایی متمرکز شده است تا او را به گونه ای بین نامزدهای انتخابات ١٤ ژوئن جای بدهد.

احمدی نژاد برای دستیابی به چنین هدفی باید دست به کاری بزند که تا به حال از آن طفره رفته بود و آن رویارویی با آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و بعضی از اعضای شورای نگهبان است.
تلاش های سال های اخیر احمدی نژاد برای اعمال نفوذ دفتر خود در سیاست ها و تصمیم هایی که معمولاً در چنگال قدرت روحانیون حاکم بر کشور است، با انتقادها و مقاومت های جدی روبرو شده است.

او در شرایطی ماه های پایانی دوران هشت ساله ریاست جمهوری خود را می گذراند که بسیاری از متحدانش یا زندانی هستند و یا به حاشیه رانده شده اند. مشایی بخشی از لطمه های ناشی از این جنگ قدرت است.

مشایی را به عنوان بخشی از «فتنه کنونی» مطرح کرده اند و منتقدان وی بر این باورند او درصدد تضعیف حاکمیت اسلامی در ایران و ترغیب ارزش های ایرانی پیش از اسلام است. کارزارهایی که به هدف بدنام کردن مشایی مطرح می شوند حتی تا جایی پیش رفته اند که گفته می شود مشایی برای اعمال نفوذ و تاثیر بر درک و قضاوت احمدی نژاد او را طلسم کرده است.

عقل سلیم می گوید اقداماتی که با هدف به حاشیه راندن مشایی انجام شدند شانس او برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را از بین برده اند. روحانیون حاکم مسئول تایید صلاحیت همه نامزدها هستند و براساس فرضیه های کنونی پس از پشت سر گذاشتن رویارویی با بلندپروازی ها و جنگ قدرت با احمدی نژاد، نامزدی را از بین نیروهای وفادار به خود برمی گزینند و خلاصه این که هواداران احمدی نژاد بین نامزدهای انتخابات آتی جایی نخواهند داشت.

خامنه ای و محفل او، از جمله نیروهای قدرتمند سپاه پاسداران نیز امیدوارند تا به اختلافات سیاسی داخلی پایان دهند، آن ها از این هراس دارند که این اختلافات، در بحبوحه مذاکرات کلیدی با غرب بر سر برنامه اتمی ایران به بی ثباتی در کشور منتهی شوند.

با این وجود، به نظر می رسد که هیچ یک از این عوامل احمدی نژاد را از پیگیری اهدافش باز ندارد.
پسر احمدی نژاد با دختر مشایی ازدواج کرده است و او سال ها است تلاش کرده تا مشایی را به عنوان جانشین احتمالی خود برگزیند. او حتی در شرایط کنونی نیز قصد ندارد تا از نامزدی حمایت کند که جنجال و بحث کمتری در مورد او مطرح شده باشد.

رئیس جمهوری ایران برای دستیابی به این هدف با سفر به شهرهای مختلف، با شعار «زنده باد بهار» سردمدار تبلیغ برای مشایی شده است.

احمدی نژاد در یکی از این سفرها مشایی را «مردی وارسته» خواند و در گردهمایی دیگری او را «خارق العاده و خردمند» نامید. در رویدادی دیگر او مشاور خود را دارای «قلبی همچون آینه» نامید.

در گردهمایی هفته گذشته، احمدی نژاد و مشایی به هنگام گفتگو در مورد ضرورت کمک به کودکان سرطانی به گریه افتادند و احمدی نژاد گفت «خدا را شکر که فرصتی برای شناختن مشایی داشته است».

به نظر می رسد احمدی نژاد با سرمایه گذاری بر سیاست های پوپولیستی خود قصد دارد مشایی را چهره ای سرشناس و بلندپایه و به گونه ای جلوه دهد که شورای نگهبان نتواند او را رد صلاحیت کند.

صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی مقیم تهران می گوید مشایی آخرین فرصت احمدی نژاد برای بیمه کردن آینده اش است. نگرانی احمدی نژاد این است که بدون وجود جانشینی که متحد سرسخت او باشد، به حاشیه حیات سیاسی رانده شود. او می گوید احمدی نژاد هیچ چاره ای به جز این ندارد که یکی از هواداران خود را به ساختار قدرت راه دهد.

رسانه های ایران از مشایی نقل کردند «احمدی نژاد از شهری به شهر دیگر سفر خواهد کرد و به مردم خواهد گفت که اگر خواهان تداوم طرح ها و برنامه ها احمدی نژاد هستند، باید به من رای بدهند».

رئیس جمهوری ایران، مردی که خواهان محو دشمنان ایران است، اغلب به هنگام اظهارنظر در مورد مشایی احساساتی و مهربان است. او در مورد مشایی گفته است «من شهادت می دهم که این مرد همه نوع بشر را عاشقانه دوست دارد».

با این وجود، مشایی سال هاست که تندرهای سیاسی بسیاری به وجود آورده است. احمدی نژاد در سال ٢٠٠٩ او را به مقام معاون اول رئیس جمهوری منصوب کرد اما به دستور آقای خامنه ای وی را از این مقام برکنار کرد.

احمدی نژاد در ماه دسامبر مشایی را به مقام رئیس «جنبش عدم تعهد» منصوب کرد. بسیاری از ناظران این انتصاب را به عنوانی تلاشی با هدف ارتقای پروفایل سیاسی مشایی و تجربه بین المللی او ارزیابی کردند.

با وجودی که تا زمان تعیین تایید صلاحیت ها هنوز هیچ احتمالی رد نیست، اما قاسم روانبخش، روحانی محافظه کار آب پاکی را روی دست مشایی ریخته و گفته است «... رهبر دستور داد که مشایی برای خدمت در مقام معاون اول رئیس جمهوری صلاحیت ندارد، بنابراین شورای نگهبان نیز هرگز صلاحیت او را برای نامزدی ریاست جمهوری تایید نخواهد کرد».

منبع: خبرگزاری آسوشیتدپرس
XS
SM
MD
LG