لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۸

انتخابات آینده: رقابت بین اعتدال و افراط


مطهری:انتخابات آینده رقابت میان اشخاص نیست بلکه برسر انتخاب میان افراطگرایی و اعتدال است

علی مطهری می گوید انتخابات آینده رقابت بین اعتدال و افراط گرایی ست و بحث اصولگرا و اصلاح طلب مطرح نیست.
در حالی که تحلیل گران و رسانه ها کاندیداهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری ایران را به اصلاح طلب و اصول گرا و محافظه کار و عبارت هایی از این دست تقسیم می کنند، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامیبا رد این دسته بندی ها می گوید به نظر او در انتخابات آینده «اصولگرایان و اصلاح طلبان معتدل در یک صف قرار می گیرند و افراط گراها و تندروها در طرف دیگر».

به گزارش فارس، علی مطهری که روز شنبه در جمع خبرنگاران سخن می گفت، افزود «این که آقای هاشمی را به جریان اصلاح طلبی منتسب می کنند، قبول ندارم. واقعیت این است که بخش قابل توجهی از اصولگرایان هم حامی اقای هاشمی هستند و این طور نیست که وی محصور در اصلاح طلبان باشد». او با رد این ادعا که حامیان هاشمی همان حامیان موسوی هستند گفت:« طرح این مسائل بی تقوایی ست زیرا آقای هاشمی درمیان اصول گرایان نیز حامیان زیادی دارد.»

او در مورد چگونگی رد و تایید صلاحیت ها در شورای نگهبان گفت شورای نگهبان باید هاشمی رابا قاطعیت تایید کند و مشایی را ردکند زیرا به عقیده آقای مطهری مشایی علاوه بر آن که رجل سیاسی نیست به گفته او افکار انحرافی دارد.

اسفندیار رحیم مشایی که تقریبا هم زمان با اکبر هاشمی رفسنجانی و در آخرین دقایق مهلت ثبت نام کاندیداها با همراهی محمود احمدی نژاد وارد عرصه رقابت ها شد، به خاطر ابراز نظرهایی درمورد انتظار و مکتب ایرانی و حکومت جهانی توسط مخالفان به داشتن افکار انحرافی (از تشیع و اسلام) معروف شده است.

علی مطهری همچنین به موضع گیری دبیر شورای نگهبان در خطبه نماز جمعه انتقاد کرد و سخنان احمد جنتی را «سخیف» توصیف کرد که به گفته او«نه در شان نماز جمعه بود و نه منطقی». دبیر شورای نگهبان در مورد انتخاب کاندیدای اصلح به نمازگزاران گفته بود کاندیدایی را انتخاب کنند که زندگی اشرافی نداشته باشد و در فکر محرومان باشد. زیرا به گفته او کسی که با ماشین بنز رفت و آمد می کند از درد محرومان خبر ندارد. اقای رفسنجانی برای ثبت نام در انتخابات با اتومبیل بنز آمده بود در حالی که سعید جلیلی، کاندیدای دیگر انتخابات، در آخرین دقایق مهلت ثبت نام با اتومبیل پراید به نامزدان پیوست.

علی مطهری توضیح داد که اتومبیل بنز هاشمی ضد گلوله است و به او تعلق نداشته و به تشخیص تیم حفاظتی او تعیین شده است. او با اشاره به این که بسیاری دیگر از مقامات ازجمله آقای جنتی نیز «با همین اتومبیل ها» تردد می کند این سخن را « عوام فریبانه» قلمداد کرد و گفت:« در انتخابات گذشته مردم را فریب دادیم و دیگر نباید این مسائل را تکرار کنیم».

در انتخابات سال ۱۳۸۴ که به دور دوم کشید محمود احمدی نژاد در برابر اکبر هاشمی رفسنجانی قرار گرفت. آقای احمدی نژاد با تکیه بر شعارهای ساده زیستی و وعده «آوردن پول نفت بر سفره های مردم» و به چالش کشیدن سیاست اقتصاد آزاد اقای رفسنجانی توانست بر رقیب خود پیروز شود.
XS
SM
MD
LG