لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

روزنامه هاآرتص: موج راستگرایی به انتخابات ایران می رسد؟


ستادهای انتخاباتی. حامیان حسن روحانی در حاشیه مراسم سخنرانی او.
ستادهای انتخاباتی. حامیان حسن روحانی در حاشیه مراسم سخنرانی او.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص می نویسد موجی از پوپولیسم راست گرا صحنه سیاسی کشورهای جهان را طی یک سال گذشته درنوردید که باعث شد برخی از دولت مداران لیبرال به خانه بروند.

این مقاله سپس به پیروزی رودریگو دوترته در انتخابات فیلیپین، رای مردم بریتانیا به برگزیت و خروج از اتحادیه اروپا و انتخاب ترامپ و پیروزی رجب طیب اردوغان در همه پرسی گسترش اختیارات خود در ترکیه، به عنوان نمونه اشاره می کند.

این روزنامه چپگرای اسرائیلی سپس انتخابات محلی کرانه غربی رود اردن در ماه مه، انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه مه، انتخابات عمومی بریتانیا و مجلس ملی فرانسه در ژوئن، و انتخابات ریاست جمهوری روسیه در ماه مارس ۲۰۱۸ را فهرست کرده و نتیجه آنان را پیش بینی و بررسی کرده است.

این مقاله می گوید در انتخابات ریاست جمهوری ایران همه کاندیداها باید سرسپردگی و ارادت خود به روحانیون و آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی را ثابت کنند. بنابراین انتخاب میان نامزدهای مورد وثوق آقای خامنه ای است یعنی این که هیچ اپوزیسیون واقعی معترض به وضع موجود، وجود ندارد و این مسئله ناظران را برآن داشته تا اصولا مشروعیت دمکراسی در ایران را زیر سوال ببرند.

به گفته هاآرتص ناظران بین المللی شدیدا طرفدار این هستند که شاهد دور دوم ریاست جمهوری حسن روحانی باشند که در فضای سیاسی ایران فردی میانه رو به شمار می رود. اما او در این مبارزه با رقیبی محافظه کار و قدرتمند چون ابراهیم رئیسی روبرو است.

این روزنامه سپس می گوید که ظهور این کاندیدای نزدیک به خامنه ای نگرانی از فروش نفت، برجام و گشایش شکننده بازار ایران را ایجاد کرده است. او همچنین به مشارکت در کشتار دسته جمعی فعالان سیاسی ایران در دهه ۱۳۶۰ متهم است.

دیدبان حقوق بشر تخمین زده که در اعدام های دسته جمعی زندانیان سیاسی در ایران حدود ۱۵ هزار نفر کشته شدند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG