لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۸

محمد یزدی: خوشحالم رای نیاوردم، برای انصراف کسی تلاش نمی‌کنم


آخرین اجلاسیه دوره چهارم مجلس خبرگان
آخرین اجلاسیه دوره چهارم مجلس خبرگان

محمد یزدی، رئیس دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری گفت که از رای نیاوردن خود برای دوره بعدی این مجلس خوشحال است و تلاش برای انصراف یکی از کاندیداهای راه یافته به نفع او، صحت ندارد.

جلسه اول از آخرین اجلاسیه دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری با سخنرانی محمد یزدی و احمد جنتی صبح روز سه‌شنبه ۱۸ اسفند در تهران برگزار شد.

محمد یزدی، رئیس فعلی نتوانست در انتخابات هفتم اسفند رای لازم را به دست بیاورد و در مجلس پنجم غائب خواهد بود اما گفته می‌شد که تلاش‌هایی برای انصراف یکی از راهیافتگان و جایگزین کردن آقای یزدی در حال انجام است.

محمد یزدی در سخنرانی خود اما تاکید کرد: "نه از ناحیه من و نه از ناحیه جامعه مدرسین اقدامی صورت نگرفته که کسی کنار برود و من جلو بیایم و وارد خبرگان آینده شوم."

او از رای نیاوردن خود ابراز خوشحالی کرد و گفت که تسلیم قانون است.

آقای یزدی عضو شورای نگهبان است و گفته می‌شود که یکی از اعضای موثر در رد صلاحیت‌های گسترده انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی بوده است.

او انتخابات مجلس را "کاملا آبرومندانه و آرام" توصیف کرد و گفت: " این روزها فشار روحی که از مطالبی که در پرونده برخی از رد صلاحیت‌شدگان مجلس در شورای نگهبان بر روح و جان ما وارد شد به مراتب سنگین‌تر از فشار کار فیزیکی بود."

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان نیز که به گفته سخنگوی این شورا، نفر اصلی و تعیین‌کننده در ردصلاحیت‌های گسترده بود در سخنرانی خود از تعداد بالای متقاضیان کاندیداتوری انتقاد کرد.

به اعتقاد آقای جنتی، "عده‌ای در تلاش بودند تا شورای نگهبان را به چالش بکشند" اما این شورا "این‌بار نیز از آزمایش سربلند بیرون آمد".

دبیر شورای نگهبان در سخنانی که به نظر می‌رسد اشاره به حسن خمینی داشته باشد، گفت: "افرادی نیز بودند که از نظر علمی مورد تأیید بودند، اما در سایر شرایط، صلاحیت آنها احراز نشده و عده‌ای همین را مستمسکی برای فشار به شورای نگهبان قرار دادند".

در انتخابات امسال ۱۶۱ کاندیدا برای کسب ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رقابت کردند. اهمیت این دوره از مجلس خبرگان این است که پیش‌بینی شده ممکن است کار تعیین رهبر آینده جمهوری اسلامی به این مجلس محول شود.

XS
SM
MD
LG