لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۱

پایان رای گیری انتخابات مجلس و خبرگان؛ ماراتن اعلام نتایج


شمارش آرای انتخابات مجلس در شهررضا اصفهان.
شمارش آرای انتخابات مجلس در شهررضا اصفهان.

با پایان رای گیری در آخرین حوزه های اخذ رای در تهران در بامداد شنبه، پرونده رای گیری انتخابات هفت اسفند ایران بسته شد و شمارش آرا آغاز شد.

رای گیری در ۵۲ هزار شعبه اخذ رای ایران برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان برگزار شد. شعبه‌های اخذ رای از ۸ صبح روز جمعه هفتم اسفند ماه کار خود را آغاز کردند و بر اساس گزارش‌ها با استقبال نسبی مواجه شدند.

در حالی که قرار بود رای گیری طبق قانون تا ساعت ۶ بعد از ظهر جمعه به پایان برسد، ستاد برگزار انتخابات در سه نوبت رای گیری را تمدید کرد و این انتخابات تا ساعت یازده شب در شهرهای بزرگ ادامه داشت و در تهران تا نیمه شب ادامه یافت.

به باور بسیاری از تحلیلگران، رای گیری جمعه در آینده جمهوری اسلامی ایران تاثیری قابل توجه دارد. انتخابات مجلس خبرگان هر هشت سال یک بار برگزار می‌شود و احتمال دارد که با توجه به سن بالای آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر آینده جمهوری اسلامی توسط این دوره مجلس خبرگان انتخاب شود.

از سوی دیگر، دولت حسن روحانی رئیس جمهوری میانه رو ایران نیز چشم به راه مجلسی همسو است، تا پس از محقق کردن وعده لغو تحریم‌های بین‌المللی، اصلاحات اقتصادی مدنظر خود را اجرایی کند.

چهره‌های سرشناس عرصه سیاسی ایران در نخستین ساعات رای گیری پای صندوق رای حاضر شدند. در حالی که خبرگزاری‌های ایران تصاویر شرکت بسیاری از مقامات پیشین و حاضر جمهوری اسلامی را منتشر کرده اند، تصاویر رای دادن محمد خاتمی به دلیل ممنوع التصویر بودن او، در شبکه تلگرام منتشر شده است. او پیام شرکت در انتخابات خود را هم از طریق شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد.

بر اساس اخباری که سایت های سحام نیوز و کلمه، نزدیک به مهدی کروبی و میرحسین موسوی، رهبران معترضان سال ۸۸ قصد داشتند در انتخابات شرکت کنند، اما تا پایان مهلت رای گیری در روز جمعه، صندوق رای سیار برای رای دادن مهدی کروبی فرستاده نشد. با این حال، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با حضور صندوق سیار در منزشان موفق شدند رای دهند.

XS
SM
MD
LG