لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

آمریکا به رای مردم ایران احترام می گذارد


ایالات متحده آمریکا مشارکت مردم ایران درانتخابات ریاست جمهوری را به آنها تبریک گفته و می گوید امیدوار است دولت جدید خواست و اراده مردم را بشنود و گزینش هایی که زندگی بهتری را برای آنها فراهم آورد انجام دهد.

درپی اعلام حسن روحانی به عنوان برنده انتخابات، جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز شنبه گفت دولت اوباما به رای مردم ایران احترام می گذارد و آمادگی آمریکا را برای تعامل مستقیم با ایران برای رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک جهت برطرف ساختن نگرانی های برآمده ازبرنامه اتمی تکرار کرد.

سخنگوی کاخ سفید با این حال گفت انتخابات بر زمینه آنچه او آنرا «موانع ومحدودیت های دولت» نامید برگزار شد، و از جمله به نبود شفافیت، سانسور رسانه ها و ایجاد یک فضای امنیتی مرعوب کننده اشاره کرد.

حسن روحانی نزدیک 19 میلیون از حدود 38 میلیون رای های شمرده شده را به دست آورد ، و با کسب اندکی بیش از 50 درصد آرا، نیاز به شرکت در دور دوم انتخابات را از دستور کار خارج ساخت.

گزارش ها حاکی است که در انتخابات روز جمعه حدود 70 درصد واجدین شرایط رای دادن شرکت کردند.

روحانی درحالی جانشین محمود احمدی نژاد می شود که اقتصاد ایران با بیکاری و تورم دست به گریبان است و تحریم های بین المللی آنرا فلج کرده است.

او که بشدت از سیاست های اقتصادی و خارجی احمدی نژاد انتقاد کرده، قول داده است سیاست آشتی را دنبال کند و مناسبات ایران با جامعه بین المللی را بهبود بخشد. با این حال برخی از کارشناسان با اشاره به این که آیت الله خامنه ای درباره سیاست های عمده تصمیم می گیرد، براین نظر هستند پیروزی روحانی احتمالا تغییرعمده ای را درمناسبات ایران با بقیه جهان موجب نخواهد شد.
XS
SM
MD
LG