لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

واکنش حسن روحانی به گزارش وزارت خارجه آمریکا: انتخابات در ایران سالم و دموکراتیک است


بازدید حسن روحانی از ستاد انتخابات مجلس و خبرگان - سال ۱۳۹۴
بازدید حسن روحانی از ستاد انتخابات مجلس و خبرگان - سال ۱۳۹۴

حسن روحانی می‌گوید که انتخابات در ایران، «آزاد ، سالم ، رقابتی و دموکراتیک» است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه ۱۷ اسفند در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما عنوان کرد که ۷۰ تا ۷۳ درصد مردم ایران در انتخابات شرکت می‌کنند و این موضوع را دلیل «اعتقاد مردم به انتخابات» دانست.

او که به سوال صداوسیما درباره گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا پاسخ می‌داد، گفت: «انتخابات اخیر امریکا مورد اعتراض دو طرف بود و خود رئیس جمهور فعلی امریکا هم قبل از انتخاب شدن در سلامت انتخابات تردید داشت. بنابراین امریکایی ها باید به انتخابات خودشان بیشتر نگاه و آن را اصلاح کنند.»

واکنش آقای روحانی به گزارش کامل حقوق بشر ایالات متحده است که برای سال ۲۰۱۶ که از سوی وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد، بار دیگر موارد نقض حقوق بشر در ایران مورد اشاره قرار گرفته و از جمله آمده است که «شهروندان ایرانی برای تعیین حکومت از طریق مسالمت‌آمیز و انتخابات آزاد و عادلانه با محدودیت مواجه هستند.»

روز گذشته صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران با اعتراض به گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا، خواستار «پاسخ قاطع» دولت ایران شده بود.

در ایران نامزد های انتخابات مجلس و ریاست جمهوری باید از سوی شورای نگهبان که نیمی از آن منصوب رهبر است، مورد تایید صلاحیت قرار بگیرند. در سالهای اخیر منتقدان و مخالفان از سوی این شورا رد صلاحیت شده اند.

حسن روحانی در زمستان سال گذشته و در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان به رد صلاحیت‌های گسترده داوطلبان کاندیداتوری انتخابات مجلس اعتراض کرد و گفت که مجلس شورای اسلامی باید «خانه ملت» باشد نه خانه یک جناح.

دخالت شورای نگهبان در انتخابات مجلس حتی پس از برگزاری انتخابات هم ادامه پیدا کرد و مینو خالقی، منتخب شهر اصفهان به دلیل مخالفت این شورا نتوانست به مجلس راه پیدا کند.

XS
SM
MD
LG