لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۶

روحانی با فاصله هشت میلیون رای پیشتاز انتخابات است


Rohani Hassan
Rohani Hassan
بر اساس آخرین گزارش ستاد انتخاباتی وزارت کشور که در ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه به وقت ایران منتشر شد، تعداد کل آرای شمرده شده از ۲۳ میلیون گذشت.

بر اساس این اعلامیه کل آرای صحیح بیش از ۲۲ میلیون رای است و حسن روحانی با فاصله بیش از هشت میلیون رای با نفر بعدی نزدیک به ۱۲ میلیون رای به نام خود کسب کرده است.

نفر بعدی پس از روحانی محمدباقر قالیباف است که توانسته است نزدیک به ۳ میلیون و نیم رای به دست آورد.

محسن رضایی با نزدیک به ۳ میلیون در رتبه سوم قرار دارد و پس از او به ترتیم سعید جلیلی، علی اکبر ولایتی و محمد غرضی قرار دارند.

نتایج شمارش آرای نامزدها به قرار زیر است:

کل آراء اخذ شده: ۲۳۰۱۴۸۷۳
کل آراء صحیح: ۲۲۲۴۷۳۶۴

این آرا به ترتیب به نامزدهای زیر تعلق دارد:
۱ـ حسن روحانی: ۱۱۷۵۴۰۱۳
۲ـ محمدباقر قالیباف: ۳۴۹۴۹۳۸
۳ـ محسن رضایی میرقائد: ۲۷۲۳۲۰۲
۴ـ سعید جلیلی: ۲۵۹۳۱۶۹
۵- علی‌اکبر ولایتی: ۱۴۰۵۵۴۳
۶ـ محمد غرضی:۲۷۶۴۹۹

تا پیش از این سعید جلیلی از محسن رضایی جلوتر بود. آقای جلیلی در انتخابات به عنوان نامزد نزدیک به آیت الله خامنه ای شناخته شده بود و از حمایت آیت الله مصباح یزدی برخوردار بود.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی با حدود یک میلیون و نیم رای رای پنجم و محمد غرضی با حدود ۲۸۰ هزار رای در رتبه آخر است.
حسن روحانی در مناظره های انتخاباتی از سیاست ایران در مذاکرات هسته ای در سال های اخیر، و همچنین برخی از محدودیت های اجتماعی انتقاد کرد.

در همین حال، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان به رسانه ها در ایران هشدار داده است از «گمانه زنی» در مورد نتیجه انتخابات و ارسال پیامک خودداری کنند.

از سوی دیگر، صولت مرتضوی، رییس ستاد انتخابات وزارت کشور تاخیر این ستاد در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران را رد کرد و گفت «هیچ تاخیری صورت نگرفته است.»

صولت مرتضوی روز شنبه در یک نشست خبری گفت:«حاضر نیستیم دقت و صحت شمارش آرا را فدای سرعت کنیم.»

حسنعلی نوری، مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور ایران نیز روز شنبه گفت مبنای تعیین پیروزی یک کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری، درصد آرا اخذ شده آن کاندیدا به کل آرا ثبت شده است و نه آرای صحیح.

بر اساس قانون انتخابات ریاست جمهوری رئیس جمهوری منتخب مردم ایران باید اکثریت مطلق آرا را کسب کند. این اکثریت مطلق به معنای پنجاه درصد از کل آرا به علاوه یک است.

وزارت کشور ایران شمار واجدان شرایط رای دادن در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را حدود پنجاه میلیون نفر عنوان کرده است.

این گزارش به روز می شود.
XS
SM
MD
LG