لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۶

آغاز تبلیغات مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی از صبح پنج شنبه


تبلیغات نامزدها برای شرکت در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی از صبح پنجشنبه، دوم اردیبهشت آغاز می‌شود.

تبلیغات ۱۳۶ نامزدی راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس به مدت یک هفته ادامه می یابد و پس از آن، روز جمعه دهم اریبهشت رای گیری در ۵۶ حوزه انتخابیه برای انتخاب ۶۹ نماینده باقی مانده برگزار می شود.

محمد حسین مقیمی، رئیس ستاد انتخابات کشور با اعلام این خبر گفت که وزارت کشور برای این مرحله بیش از ۱۵ هزار صندوق رای در نظر گرفته است.

تبلیغات انتخاباتی برای مرحله دوم در حالی آغاز می شود که اصولگرایان که هم اینک اکثریت قاطع مجلس را در اختیار دارند، برای این مرحله فهرستی اعلام نکرده‌اند.

در مرحله اول، اصلاح طلبان با انتشار فهرست امید، موفق به کسب پیروزی قاطع در تهران و به دست آوردن حدود ۸۰ صندلی از سراسر کشور شدند. اصولگرایان نیز کمابیش تعداد مشابهی از نامزدها را راهی مجلس کردند. در این بین بیش از ۵۰ نامزد مستقل نیز به مجلس راه یافتند.

با این حال نتایج مرحله دوم انتخابات به دلیل تاثیرگذاری بر اکثریت مجلس و انتخاب رئیس و هیات رئیسه، برای جناح های مختلف از اهمیت خاصی برخوردار است.

اصلاح طلبان که در پایان مرحله اول تنها ۳۲ نامزد خود را به مرحله دوم فرستادند، یک روز پیش از آغاز تبلیغات انتخاباتی فهرست ۶۸ نفره از نامزدهای مورد حمایت خود را منتشر کرده‌اند، این در حالیست که اصولگریان فهرستی منتشر نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG