لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۳

نظرات اقتصادی محمد باقر قالیباف


محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفته است که حل معضلات اقتصادی اساسی ترین برنامه کاری اوست. ایسنا از قالیباف نقل کرده: «مهترین نکته برگرداندن روح امید، ثبات، و آرامش به جامعه است. » و افزوده است که اساسی ترین شعار این دولت، حل معضلات اقتصادی و ساختن زندگی خوب در بعد مادی و معنوی برای مردم است.

قالیباف می گوید که برای سروسامان دادن به اقتصاد برنامه دوساله دقیق و جامعی دارد، که در ۲۴ ماده تهیه شده که راه حلهای قاطعی برای کلیه مشکلات اقتصادی کشور ارائه می دهد. علی اصغر خانی، مشاور قالیباف گفت که نزدیک به ۳۰ نقر در حوزه اقتصادی برنامه قالیباف را تدوین کرده اند و این برنامه، برنامه ای کاربردی است.

آقای خانی در رابطه با وجه تمایز قالیباف با سایر کاندیداهای ریاست جمهوری گفت که به اعتقاد وی مدیریت جهادی و اجرائی بودن قالیباف از مهمترین شاخصه های اصلی وی است. سوابق و تجربه قالیباف انرژی فوق العاده وی در کار، اجرائی بودن و مدیریت جهادی وی را ثابت کرده است. آقای خانی افزود، قالیباف در عرصه اقتصادی ارتباط خوبی با اساتید دانشگاه و تجار و صاحبان مشاغل بر قرار کرده، و تلفیقی میان تئوری و عمل ایجاد نموده است. خانی گفت که به محض اینکه مردم وی را برای ریاست جمهوری انتخاب کنند، برنامه های اقتصادیش را عملی خواهد کرد.

قالیباف مدعی است که برنامه های مدونی در تمام زمینه ها، از جمله حوزه اقتصادی کلان و خرد، در کسب و کار، تورم، سیاست های پولی و مالی، صادرات واردات و غیره، تنظیم کرده است. او می گوید: من صاحب یک برنامه دقیق برای تحقق پیشرف و عدالت هستم که پشتوانه آن، حداقل ۱۲ هزار صفحه اسناد کارشناسانه مهم پشتیبان آنهاست.

بحران اقتصاد ایران دلائل متعددی دارد، اما نباید تردید کرد که یکی از این دلائل انحلال سازمان برنامه و بودجه کشور بود. انحلال سازمان برنامه و بودجه ضربه ناگواری بر پیکر شکننده و رنجور اقتصاد ایران وارد کرد. در این رابطه، قالیباف می گوید: بمنظور تقویت، هدایت، و راهبری نظام مدیریتی، برنامه ریزی و اداری کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی (سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور امور اداری و استخدامی سابق) را با ساختاری کوچک، منعطف، پویا، و توانمند احیاء و تقویت میشود.

قالیباف می گوید بسیاری از بحرانهای اقتصادی امروز ریشه در مسائل غیر اقتصادی، از جمله سوء مدیریت و سیاست بازی دارد و شاهد مثال را از افزایش قیمت دلار می آورد. قالیباف می گوید بسیاری از نخبگان اقتصادی معتقدند که بازار ارز توسط دولت مدیریت می شود. به دلیل آنکه مدیران فعلی نمی توانند درآمدهای پایدار برای کشور ایجاد کنند، از اینرو برای تأمین برخی از هزینه های خود مجبور می شوند، با استفاده از چند نرخی بودن بازار ارز، دست به اقداماتی، مانند فروش دلار و ارزهای خارجی بزنند. قالیباف می گوید: بسیاری از بحرانهای اقتصادی کشور از همین جنس است که ریشه در بازی های سیاسی و ناکارآمد دارد.
قالیباف می گوید: اشتغال و رشد فزاینده بیکاری بصورت بزرگترین چالش دولت درآمده است: «تولید و اشتغال جز با حمایت از صنعت و کشاورزی ملی و پیگیری سیاست های درست امکان پذیر نخواهد بود. با اقتصاد شعاری و بی برنامه نمی شود کشور را نجات داد. من هدف کلان خود را ایجاد اشتغال پایدار و کاهش و یک رقمی کردن نرخ بیکاری در نظر گرفته ام.

قالیباف می گوید: ما معتقدیم که با حمایت از بخش تولید و صنعت، و البته با مدیریت نقدینگی در جامعه، می توان بسیاری از بحرانها را حل کرد. در چنین شرایطی، با جدا سازی سیاست از اقتصاد، استفاده از توانمندی نخبگان، و شفاف سازی، اقتصاد کشور را کنترل می کنیم، و این هدف قطعاً طی دو سال قابل تحقق است. او می گوید که برای سامان دهی دو ساله اقتصاد برنامه دقیق و جامعی دارد.
قالیباف می گوید اقتصاد ما از کنترل خارج شده و انعطاف پذیر نیست. اقتصاد ما در بن بست سیاست زدگی، و عوام فریبی گیر کرده، که حاصل بی تدبیری است. سیاست زدگی اقتصاد بلای جان مردم شده است. تورم امان مردم را بریده است و باعث شده تا عزت و کرامت مردم لگدمال شود. نابسامانی اقتصادی جامعه را دچار مشکل و مردم را سردرگم کرده است. به گفته قالیباف اقتصاد سیاست زده بهشت مفسدان و دزدان بیت المال است . او سیاست های اقتصادی احمدی نژاد را «شعاری»، بمانند علم بی عمل و اقتصاد خود را « اجرائی» با به گفته وی «پیاده سازی» توصیف کرده است. او می گوید پیاده سازی یک طرح و برنامه خیلی مهمتر از خود طرح است. او کارنامه اش را ضامن برنامه هایش می داند.
قالیباف می گوید ما نیز پرداخت یارانه های نقدی فعلی را به همین شکل ادامه خواهیم داد. سیاست و رویکرد ما در اجرای فاز دوم این قانون، توجه بیشتربه دهک های پائین و اقشار ضعیف جامعه است. » قالیباف می افزاید: قانون هدفمندی یارانه ها در سالهای اخیر به دلیل سوء مدیریت و سیاست زدگی به درستی اجرا نشد. مسئولان، یارانه های بخش تولید، صنعت و حمل ونقل را طبق آنچه قانون پیش بینی کرده بود پرداخت نکردند که ضربه جبران ناپذیری به این بخشها وارد کرد.
قالیباف خواستار کوچک کردن دولت، اصلاح سیستم پولی، و استقلال بانک مرکزی است.
XS
SM
MD
LG