لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران آغاز شد


نمایی از ساختمان وزارت کشور ایران، درخیابان فاطمی تهران
نمایی از ساختمان وزارت کشور ایران، درخیابان فاطمی تهران

رسانه ها در ایران از آغاز ثبت‌‌ نام نامزدهای چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری از صبح روز پنجشنبه ۱۰ خرداد، خبر دادند. قرار است ثبت نام نامزدهای این انتخابات ۵ روز ادامه یابد.

انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی برگزار می شود که دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی با تحریم گسترده مردم و پایین‌ترین نرخ مشارکت در تاریخ جمهوری اسلامی روبرو بود.

در این ارتباط، ستاد انتخابات وزارت کشور مجموع آرا در صندوق‌های حوزه‌ انتخابیه «تهران، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس» را بیش از ۵۲۲ هزار رای اعلام کرده بود.

دور دوم انتخابات مجلس در شرایطی برگزار شد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با اشاره به «تفاوت نداشتن مرحله اول و دوم انتخابات» گفته بود: «اهمیت مرحله دوم کمتر از مرحله اول نیست و مردم با حضور خود در این مرحله از انتخابات، مجلس را تکمیل کنند.»

این در شرایطی بود که به نوشته روزنامه فرهیختگان، در دور اول این انتخابات هم، نامزد اول تا پنجم تهران به اندازه نفرات ۳۱ تا ۴۰ انتخابات چهار سال قبل رای کسب کرده بودند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران روز هشتم تیر سال جاری برگزار شود. این انتخابات زودتر از زمان مقرر، یعنی سال ۱۴۰۴، برگزار می شود و دلیل آن، مرگ ابراهیم رئیسی در پی سانحه سقوط بالگرد حامل او و همراهانش در استان آذربایجان شرقی در روز ۳۰ اردیبهشت است.

در این حال، رسانه های متعلق به جناح های مختلف جمهوری اسلامی تبلیغات به منظور جلب مشارکت در انتخابات را آغاز کرده اند.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش این رسانه ها، تاکنون محمدرضا صباغیان، نماینده مجلس از بافق، مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم‌سالاری، و عباس مقتدایی خوراسگانی، نماینده ادوار مجلس، ثبت نام کرده اند. همچنین گزارش ها حاکی از آن است که مصطفی پورمحمدی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، نیز برای شرکت درانتخابات ثبت نام خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG