لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۵

۳۸ روز مانده به انتخابات: آغاز ثبت نام


اولین روز ثبت نام نامزدهای انتخابات ۹۲
اولین روز ثبت نام نامزدهای انتخابات ۹۲
ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سه شنبه ۱۷ اردیبهشت آغاز شد.
چند چهره مشهور که در روز اول ثبت نام کردند، به شرح زیر هستند:

- صادق واعظ زاده، از اقوام آیت الله خامنه ای و معاون علمی محمود احمدی نژاد در دوره اول ریاست جمهوری
- کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت در دولت نهم و نامزد نزدیک به محمد تقی مصباح یزدی که نامزد جبهه پایداری است
- محمد سعیدی کیا، وزیر پیشین مسکن و شهرسازی در دولت های خاتمی و احمدی نژاد
- حسن روحانی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت و از چهره های نزدیک به هاشمی رفسنجانی
- مصطفی کواکبیان، نماینده سابق مجلس که با شعار اصلاح طلبی نامزد شده است
- خسرو نصیری زاده، دبیر کل مجمع متخصصین ایران

ثبت نام نامزد ها تا روز شنبه ادامه خواهد داشت.

انتقادات از هاشمی
بخشی از خبرهای انتخاباتی ۱۷ اردیبهشت به احتمال نامزدی اکبر هاشمی رفسنجانی اختصاص دارد. در حالی که اکبر هاشمی رفسنجانی هفته پیش از احتمال نامزدی خود خبر داد، حامیان آیت الله خامنه ای از این اعلام حضور ضمنی او، به شدت انتقاد کردند.

روز سه شنبه، خبرگزاری ایرنا متعلق به دولت، در مطلبی با عنوان «تلاش دوباره «آقای پیشگو» برای تکرار بازی های قدیمی» از هاشمی رفسنجانی انتقاد کرد. همچنین مرتضی آقا تهرانی از روحانیون نزدیک به دولت و رهبر، امروز اعلام کرد «آمدن یا نیامدن هاشمی تاثیری ندارد.»

برخی از نزدیکان هاشمی رفسنجانی هم از عدم نامزدی او سخن گفتند. علی یونسی، وزیر سابق اطلاعات گفت که هاشمی قطعاً در انتخابات وارد نمی شود. با این حال او خاطر نشان کرد «اگر فرض محال آقای هاشمی نیز وارد عرصه شود روحانی به نفع وی کنار خواهد رفت.»

اظهارات نامزدها:
صادق واعظ زاده از نامزدهای انتخابات در نشست خبری بعد از ثبت نام اعلام کرد: «وضعیت موجود کشور و بازگشت به گذشته مطلوب نیست.» واعظ زاده که گفته می شود پسر خاله رهبر جمهوری اسلامی است، اعلام کرد: «وابستگی گروهی و باندی ندارم.»

اسفندیار رحیم مشایی که او را نامزد احتمالی دولت احمدی نژاد در انتخابات می دانند، دوشنبه شب در جشنواره شعری به نام «بهار» شرکت کرد. او در این مراسم گفت «گناهم این است که یار اسفندیارم.» او همچنین گفت «اسفندیارم ولی کینه ای از رستم در دل ندارم. ما با هم تاریخ کشور عزیزمان و ملت بزرگ مان را می سازیم.»

حسن روحانی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری روز سه شنبه ثبت نام کرد و درباره رنگ انتخاباتی اش گفت: «من برای انتخابات رنگی را مشخص نکردم اما هوادارانم رنگ بنفش را انتخاب کرده اند.» وی همچنین درباره ثبت نام در اولین روز رای گیری گفت: «در کار خیر عجله کردن مستحب است.»

مصطفی کواکبیان نیز امروز در انتخابات ثبت نام کرد. او اعلام کرد که رنگ انتخاباتی اش سبز است. پیش از این حامیان میرحسین موسوی در انتخابات گذشته رنگ سبز را برای خود برگزیده بودند. کواکبیان همچنین گفت: «ان شاء الله رأی می آورم اما به هر دلیلی اگر مردم من را نپسندیدند به رقیبی که براساس قانون انتخاب شده یک جعبه شیرینی خواهم داد.»

خسرو نصیری زاده، دبیر کل مجمع متخصصین ایران هم امروز برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرد و در جمع خبرنگاران خود را مصداق رجل سیاسی نامید. او همچنین گفت: «بنده به نمایندگی از ۶ میلیون دانش آموخته و ۳ میلیون دانشجو در کشور و به عنوان دبیرکل یک حزب سیاسی در کشور حضور پیدا کردم و حتما از مصادیق رجل سیاسی هستم.»

محمدرضا عارف، از نامزد های احتمالی اصلاح طلب هرچند امروز ثبت نام نکرد اما به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت: «در ۸ سال گذشته، تمام جریان اصولگرا پشت دولت قرار گرفت و آنچه اکنون اتفاق افتاده، ظرفیت اصولگرایان است.»
او همچنین یادآوری کرد: «اگر اصلاح طلبان اجماع کنند، نتیجه انتخابات ۸۴ تکرار نخواهد شد...باید تلاش کرد تا اجماعی که علیه کشور ما ایجاد شده، شکسته شود.»

قاسم شعله سعدی که پیش از این در گفتگو با صدای آمریکا از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری خبرداده بود هم روز سه شنبه در ستاد انتخابات وزارت کشور حاضر شد و در جمع خبرنگاران گفت: با توجه تجارب و تخصصی که دارم تمام پیچ و خم های قانون اساسی را می دانم و در این انتخابات در چارچوب قانون عمل می کنم.
XS
SM
MD
LG