لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۸

۳۹ روز مانده به انتخابات


دیدار دست اندرکاران انتخابات با رهبر جمهوری اسلامی
دیدار دست اندرکاران انتخابات با رهبر جمهوری اسلامی
خامنه ای: انتخابات به تعویق نمی افتد
آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیداری با دست اندرکاران انتخابات از آنها خواست قانون را مبنای عمل قرار دهند.

وی همچنین در واکنش به زمزمه تعویق برگزاری انتخابات از سوی دولت، هشدار داد و گفت «خیلی ها در این سالها خواستند انتخابات را کمرنگ کنند یا زمان آن را به تعویق بیاندازند یا حضور مردم را در آن بی رونق کنند، اما تا امروز نتوانسته اند و بعد از این هم به توفیق الهی نخواهند توانست.»

در هفته های اخیر برخی نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی فاش کردند که اگر صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی نامزد احتمالی احمدی نژاد در انتخابات تایید نشود، دولت احمدی نژاد انتخابات را برگزار نمی کند.

آغاز ثبت نام نامزدها از سه شنبه
پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور ایران اعلام کرد ثبت نام داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری از روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت آغاز می شود و تا روز شنبه ۲۱ اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

براساس این اطلاعیه ، نامزد انتخابات باید این شرایط را داشته باشد: ۱- ایرانی الاصل بودن. ۲- داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران. ۳- مدبر و مدیر بودن. ۴- داشتن حسن سابقه و امانت و تقوی. ۵- مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.

شورای نگهبان جمهوری اسلامی وظیفه بررسی صلاحیت نامزدها را دارد و در دوره های گذشته ریاست جمهوری، نامزد های مخالف و منتقد حکومت را رد صلاحیت کرده است.

هاشمی، خاتمی، قالیباف و ولایتی در صدر یک نظرسنجی

حسن غفوري​فرد از چهره های سیاسی محافظه کار در ایران به سایت خبرآنلاین گفت که از برخی نظرسنجی های معتبر خبر دارد و در آنها هاشمی، خاتمی، قالیباف و ولایتی در صدر قرار دارند.

از میان این چهره ها تنها قالیباف و ولایتی رسما اعلام نامزدی خود را اعلام کرده اند اما هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی گفته اند مشغول بررسی شرایط هستند.

آقای غفوری فرد به جزییات این نظر سنجی اشاره نکرد اما معمولا نهادهای امنیتی چون وزارت اطلاعات و صدا و سیما نظرسنجی هایی در آستانه انتخابات برگزار می کنند.

اظهارات نامزدهای احتمالی

غلامعلی حدادعادل، روز دوشنبه در قم گفت که «نیت ائتلاف پیشرفت شکسته نشدن رأی اصولگرایان است.»

وی افزود: «شرایط کشور در حال حاضر حساس بوده و فشارهای اقتصادی خارجی، توطئه های جنگ افروزانه در منطقه و نیز فعالیت گروه های مختلف برای به دست گرفتن دولت آینده زمینه ساز این شرایط هستند.»

محمد سعیدی کیا، به خبرگزاری فارس گفت: «فردا در اولین ساعات برای ثبت نام کاندیدای ریاست جمهوری یازدهم اقدام خواهم کرد.»
وی از وزرای دولت خاتمی و احمدی نژاد بود.

محمدباقر قالیباف، در یک نشست دانشجویی که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد گفت که حصر موسوی و کروبی با دستور رهبر جمهوری اسلامی نیست بلکه آنها با مصوبه شورای امنیت حصر شده اند.
شورای امنیت ملی هیاتی زیر نظر رییس جمهوری ایران است. تا کنون از بازداشت خانگی موسوی و کروبی هشتصد روز گذشته است.

محسن رضایی، در کرمانشاه گفت: «در حال حاضر ۲۰ میلیون خانوار در کشور وجود دارد که اگر ۱۰ میلیون شغل خانگی ایجاد شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. همچنین ۴۵ هزار تومان امروز معادل ۱۵ هزار تومان گذشته است که نشان دهنده کم ارزش شدن پول در کشور است.»

حسن روحانی، هم در جمع دانشجویان دانشگاه تهران گفت «هیچ بحرانی بالاتر از بحران مشروعیت نیست.»
او همچنین مدعی شد رفع حصر منتظری با نامه او بود.

خبرگزاری فارس از دعوت نامه انتخاباتی ۲۴۰۰ فعال اجتماعی موسوم به «سوم تیری» از غلامحسین الهام خبرداد.
سوم تیر روز ۸۴ روز پیروزی احمدی نژاد در انتخابات آن سال است و طیفی از نیروهای سیاسی حامی او معتقدند که او بعد از ریاست جمهوری از وعده هایی که داده منحرف شده است. به همین دلیل این افراد در نامه خود خطاب به الهام نوشته اند او «دورترین فرد نسبت به ضعف های موجود در دولت فعلی و واجدترین فرد نسبت به نقاط امتیاز این دولت» است.

پرویز کاظمی، اولین وزیر رفاه و تأمین اجتماعی دولت پیشنهاد داد با توجه به هزینه هایی که نظام برای انتخاب رییس جمهوری می دهد، بهتر است زمان ریاست جمهوری را به ۶ سال افزایش داده شود.
البته این وزیر پیشین احمدی نژاد تمایلی به ادامه کار دولت فعلی ندارد و گفت :« معتقدم آقای احمدی نژاد از اختیارات خودش به طور کامل استفاده کرده اما نه در جهت درست آن بلکه در جهت غلطش.»
XS
SM
MD
LG