لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۰

نگاه مطبوعات بين المللی به وقايع ايران


نگاه مطبوعات بين المللی به وقايع ايران
نگاه مطبوعات بين المللی به وقايع ايران

مقالاتی در ارتباط با رويدادهای ايران در چند روزنامه انگليسی زبان منتشر شده است.

فايننشال تايمز روز شنبه نوشته بود که دومين سالگرد انتخابات مورد اعتراض رياست جمهوری در ايران، تحت الشعاع جنگ قدرت ميان سردمداران حکومت جمهوری اسلامی قرار گرفته است. اين روزنامه می نويسد به نظر می رسد هواداران اپوزيسيون نمی خواهند با شرکت در راهپيمايی اعتراضی برنامه ريزی شده برای روز يکشنبه مناقشه داخلی حکومت را از مسير اصلی خارج کرده؛ به خود معطوف کنند. فايننشال تايمز به نقل از يک شهروند تهرانی نوشته است اين روزها مردم شاهد فروريختن پايه های عقيدتی نظام جمهوری اسلامی هستند.

وال استريت جورنال از نزديک شدن دولت تهران به ساخت بمب اتمی خبر داده و می نويسد در شش ماه اخير، خيزش تاريخی اعراب - از بحرين تا تونس - توجه جهان را به خود معطوف کرده است؛ اما بزرگترين واقعه ای که در خاورميانه در حال شکل گيری است، پيشرفت مداوم جمهوری اسلامی در دستيابی به اجزای لازم برای توليد سريع بمب اتمی است. در مقاله با اشاره به تازه ترين گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی آمده است، در شش ماه گذشته دولت تهران در حدود نهصد و هفتاد کيلوگرم اورانيوم را تا حد قابل استفاده برای رآکتور غنی سازی کرده است؛ با اين مقدار، اورانيوم غنی شده ايران به چهارهزار و يکصد و پنج کيلوگرم می رسد. افزون بر اين، پنجاه و شش کيلو و هفتصد گرم اورانيوم با غنای بيست درصد در آن کشور موجود است؛ که با احتساب مجموع اين ارقام، ذخيره اورانيوم جمهوری اسلامی به ۹۰ درصد مقدار لازم برای توليد بمب اتمی می رسد. اين روزنامه می نويسد واشنگتن «ايران اتمی» را برنمی تابد؛ اما به انگشت تهديد نشان دادن و صدور قطعنامه بسنده کرده است. تهران اينگونه برخورد را نشانه ضعف دولت آمريکا تلقی کرده؛ و در پی گيری برنامه هسته ای اش گستاخ تر شده است.

لس آنجلس تايمز حاوی مقاله ای است از سفيران پيشين شش کشور اروپايی در ايران که در ده سال گذشته روند بحران هسته ای ميان دولت تهران و جامعه ی بين المللی را دنبال کرده اند. نويسندگان مقاله - با اشاره به اين که جمهوری اسلامی ايران از روند دگرگونی های خاورميانه مصون نمی ماند - پيشنهاد می کنند که غرب با استفاده از فرصت به دست آمده در برهه پر تحول کنونی، در موضعگيری نسبت به برنامه هسته ای ايران بازنگری کند.

XS
SM
MD
LG