لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

انتقاد اصولگرایان از طرح موضوع رفع حصر در آستانه انتخابات


پنج سال از بازداشت خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی می‌گذرد
پنج سال از بازداشت خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی می‌گذرد

در حالیکه برخی نامزدهای اصلاح طلب در آستانه انتخابات مجلس از "ضرورت رفع حصر" منتقدان نظام می گویند، برخی اصولگرایان از طرح دوباره این موضوع انتقاد کرده اند.

غلامعلی حدادعادل، نماینده فعلی تهران و سخنگوی ائتلاف اصولگرایان با انتقاد از طرح موضوع رفع حصر از سوی برخی اصلاح طلبان گفت، "کسانی که می‌خواهند از آنها رفع حصر شود مگر همان کسانی نبودند که آرامش را در این کشور به هم زدند؟ چطور هم شعار آرامش می‌دهند و هم دنبال رفع حصر هستند؟"

آقای حدادعادل که با رهبر جمهوری اسلامی ایران نسبت خانوادگی دارد و مشاور اوست، همچنین گفت "ما فکر می‌کنیم برخی می‌خواهند بحث‌های سیاسی جانشین بحث‌های معیشتی شود."

انتقاد این چهره سرشناس اصولگرایان در حالی است که در روزهای اخیر برخی اصلاح طلبان در همایش های شان به صراحت از رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفته بودند.

روز پنجشنبه اصلاح طلبان در همایشی در سالن حجاب تهران شرکت کردند و در کنار شعارهای مختلف، حاضران مطالبه رفع حصر را خواستار شدند. برخی شعار دادند "پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه". هرچند که برخی در میان حاضران متذکر شدند که نباید شعاری در مورد موسوی و حصر داده شود اما بارها این شعار داده شد.

پیش از این هم، هفته پیش، محمدرضا عارف، سر لیست اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس گفته بود "رفع حصر مطالبه همیشگی اصلاح‌طلبان است."

بیش از پنج سال است که میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد در خانه های شان بازداشت خانگی هستند. با اینکه برخی فعالان سیاسی این اقدام را غیر قانونی می دانند اما تاکنون آنها رفع حصر نشده اند.

در دو سال گذشته، علی مطهری نماینده اصولگرا اما حامی دولت روحانی از ادامه "بازداشت غیر قانونی" موسوی و کروبی انتقاد کرده بود و در گلایه از رهبر گفته بود حتی در زمان پیامبر مخالفان را بازداشت خانگی نمی کردند.

ظرفیت مجلس برای رفع حصر

در حالیکه برخی اصلاح طلبان ضمنی به رفع حصر اشاره می کنند اما برخی منتقدان می گویند نمایندگان مجلس شورای اسلامی توان رفع حصر را ندارند.

براساس گفته های مسوولان در پنج سال اخیر، حصر موسوی و کروبی با تصمیم شورایعالی امنیت ملی و نظر مساعد رهبر انجام شده است.

سه سال پیش حسن روحانی وعده داده بود در صورت پیروزی، ظرف یک سال مساله حصر خانگی رهبران منتقد را حل کند اما بعد از مدتی، با اینکه او رئیس شورایعالی امنیت ملی بود، گفته شد که دولت توانی برای حل این موضوع ندارد.

برخی نامزدهای انتخابات که از ضرورت رفع حصر گفته اند، مشخص نکرده اند که در صورت پیروزی چگونه می توانند از ادامه حصر خانگی موسوی و کروبی جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG