لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

گرانی بنزین قیمت کالاها در ایران را ۱۸درصد افزایش داده است


پس از گران شدن بنزین رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها گفت که قیمت کالاها در ایران بین ۱۲ تا ۱۸.۳ درصد افزایش یافته و افزایش دستمزد کارگران بی اثر شده است.

فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها، روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه با رد کردن آمار دو درصد گرانی که از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، گفت که «فرونشستن بار روانی گرانی بنزین، متوجه شدیم که این گرانی، بین ۱۲ تا ۱۸.۳ درصد، قیمت کالاها و خدمات را افزایش داده است.»

او در ادامه تاثیر افزایش‌های مزدی کارگران را پس از گرانی بنزین «بی اثر» توصیف کرد و آن را فاجعه خواند. توفیقی افزود که دستمزد فعلی کارگران کمتر از یک سوم هزینه‌های ماهانه آنها را پوشش دهد.

پیش از این رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار اعلام کرده بود که بر اساس رصد قیمت‌های رسمی اقلام اساسی، از ابتدای امسال به تدریج کاهش یافت به ‌طوریکه تا پیش از تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین، سهم دستمزد از پوشش هزینه‌های زندگی به ۳۲ تا ۳۳ درصد رسید و عملا هزینه‌های ماهیانه ۳ برابر درآمد شد که در طی یکماه اخیر این سهم قطعا کمتر شده است.

چندی پیش ابوالفضل قدیانی فعال سیاسی در واکنش به گرانی بنزین و اعتراضات مردم در روزهای اخیر در نامه ای سرگشاده با اشاره به این که «برای مردم پر روشن است این افزایش قیمت سر آغاز دور جدیدی از تورم بوده و موجی از گرانی ها را به دنبال خود خواهد آورد»

او در این نامه نوشت که گرانی بنزین هزینه گزاف «سیاست های تنش زا و جاه طلبانه» خامنه ای را تامین می کند.

بنابر آمار رسمی که از سوی قائم مقام رئیس کمیته امداد اعلام شده است، گفته می‌شود ۱۶ میلیون نفر زیر خط فقر هستند.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. این اعتراضات بنابر اعلام عفو بین الملل در تاریخ ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه دست کم ۳۰۴ کشته در پی داشت.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG