لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۱

قدیانی: گرانی بنزین برای تأمین هزینه «سیاست‌های تنش‌زا و جاه‌طلبانه» خامنه‌ای است


ابوالفضل قدیانی فعال سیاسی در واکنش به گرانی بنزین و اعتراضات مردم در روزهای اخیر در نامه ای سرگشاده نوشت که گرانی بنزین هزینه گزاف «سیاست های تنش زا و جاه طلبانه» خامنه ای را تامین می کند.

ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نامه‌ای سرگشاده افزایش ناگهانی و غافلگیرانه بنزین را طرح و تصمیم علی خامنه ای مستبد امروز ایران دانست و نوشت که خامنه‌ای «طبق عادت دیرینه خود هرگز جرات پذیرش مسئولیت تصمیم های خود را ندارد.»

او با بیان این که حسن روحانی رئیس جمهور ایران رسما اعلام کرد ۴۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد، در ادامه نوشت که «دیواری از دیوار مردم مظلوم ایران کوتاه‌تر نیافته‌اند» تا در این شرایط سخت این کسری بودجه حیرت آور و سایر هزینه های سنگین و گزافی که «سیاست های تنش زا و جاه طلبانه آقای خامنه ای به بار آورده» را تامین کنند.

آقای قدیانی در بخشی از نامه خود با اشاره به این که «برای مردم پر روشن است این افزایش قیمت سر آغاز دور جدیدی از تورم بوده و موجی از گرانی ها را به دنبال خود خواهد آورد» این سوال را مطرح کرد که چرا باید مردم چنین تاوان سنگینی را بپردازند؟

در بخش دیگری از این نامه آمده است که «ارگان های امنیتی نظامی لباس شخصی ها و دیگر افراد سرکوبگری که در سرکوب شرکت کرده و می کنند در قبال خون‌های ریخته شده مسئولند و پاسخگو اما مسئول اصلی و نهایی در قبال خون های ریخته شده آقای خامنه ای است که باید پاسخگو باشد.»

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG