لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۷

کارشناس اقتصادی: رشد اقتصادی ایران در دی و بهمن بهبود می یابد


سعید لیلاز، روزنامه نگار و کارشناس اقتصادی پیش‌بینی کرد که آثار سیاست‌های مثبت اقتصادی دولت و رفع تحریم‌ها به مرور از دی و بهمن ماه امسال ظاهر شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان این که سقوط قیمت نفت تا امروز موجب رشد منفی در سال جاری نشده است، گفت به نظر نمی‌رسد در ماههای مانده از سال ۹۴ رشد اقتصادی ایران منفی یا حتی صفر باشد.

طی هفته‌های اخیر نگرانی از بازگشت رکود سنگین و رشد اقتصادی منفی فضای کسب و کار ایران را فرا گرفته است. این نگرانی پیش از ورود توافق هسته‌ای به مرحله اجرایی، با نامه چهار وزیر دولت به رئیس جمهوری و هشدار درباره رکود اقتصادی به اوج رسید. تنها با تصویب اجرای برجام توسط مجلس و اعلام ورود به مرحله اجرایی از سوی ایران و قدرت‌های جهانی بود که امیدهایی به تحرک اقتصاد ایران ظاهر شد.

آقای لیلاز در بخش دیگری از سخنان خود در گفت و گو با جماران نیوز، اقدامات اقتصادی دولت را مثبت ارزیابی و پیش بینی کرد که رشد اقتصادی ایران برای سال آینده خورشیدی به ۳ تا ۵ درصد برسد.

نهادهای اقتصادی بین المللی رشد اقتصادی دولت را در سال جاری میلادی حدود صفر برآورد کرده‌اند. دولت ایران اخیرا مجموعه اقداماتی را برای خروج از رکود اعلام کرده که در جهت افزایش تقاضای خرید برنامه ریزی شده است.

سعید لیلاز در تحلیل خود از آینده اقتصاد ایران گفت:"پیش بینی می‌کنم پس از رفع تحریم‌ها تا ۲ ماه آینده، مجموع رشد اقتصادی سال ۱۳۹۴ صفر یا منفی نباشد، زیرا در یکسال اخیر دولت ماهانه ۲ میلیارد دلار بابت سقوط قیمت نفت خام جهانی از دست داده است.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: "این رقم دو و نیم برابر کل بودجه عمرانی دولت است و با توجه به این موضوع همین که رشد اقتصادی منفی یا صفر نشده است، نقطه مثبت در کار دولت است."

لیلاز با بیان اینکه رشد اقتصادی در ماههای پایانی سال جاری بین یک تا دو درصد خواهد بود، سیاست‌های اقتصادی دولت، رفع تحریم‌ها و آزاد شدن اموال مسدود شده را از دلایل پیش بینی خود در خصوص رشد اقتصادی کشور برشمرد.

او گفت: "مبلغ ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی که دولت قرار است از هفته آینده از منابع فروش نفت خام به پیمانکاران بدهد، احتمالا پول جدیدی است که نه از استقراض از بانک مرکزی، بلکه ناشی از بخشی از آزاد شدن منابع ارزی بلوکه شده است."

اظهار خوشبینی به کسب درآمد از محل رفع تحریم‌ها در حالی است که رفع تحریم‌ها پس از تکمیل تعهدات ایران رخ خواهد داد که آن هم به گفته منابع غربی دست کم تا اوایل سال جاری میلادی طول خواهد کشید. اگر چه ایران ادعا کرده است که تعهدات هسته‌ای خود را تا دو ماه آینده کاملا اجرا خواهد کرد اما کارشناسان هسته‌ای این امر را غیرممکن می‌دانند.

XS
SM
MD
LG