لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۰

کارشناسان: تحریم‌ها ممکن است به رشد اقتصاد ایران کمک کرده باشد


نمایی از شرکت پتروشیمی نوری در عسلویه، جنوب ایران
نمایی از شرکت پتروشیمی نوری در عسلویه، جنوب ایران

کارشناسان می گویند تحریم های سخت بر ایران که صادرات نفت آن کشور را کاهش داد، ممکن است با ناچار ساختن کشور به تغییر اقتصاد خود، به مقابله آن با کمبود کالاها کمک کرده باشد.

اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ پس از برقراری تحریم های سخت کوچک شد. با این حال، اقتصاد کشور علیرغم کم شدن حدود یک میلیون بشکه از تولید روزانه نفت و پائین آمدن قیمت های نفت خام، تا سال ۲۰۱۴ دوباره رشد کرد.

شبکه خبری سی.ان.بی.سی می گوید روز پنجشنبه کارشناسان در کنفرانسی در لندن، رشد اقتصادی ایران را تا حدودی ناشی از تلاش هایی که برای کاهش وابستگی به صادرات نفت در ایران جریان دارد، دانستند.

بانک جهانی رشد اقتصاد ایران در سال جاری میلادی را از زمان کاهش تحریم ها در ژانویه، ۴ درصد می داند. ایران تولید نفت خام را از آن زمان افزایش داده، و رسانه ها روز چهارشنبه به نقل از وزیر نفت ایران گفتند، هدف این است که میران تولید نفت تا مارس ۲۰۱۷ به چهار میلیون بشکه در روز برسد.

دز کنفرانس لندن، امیر مهران مدیر بخش دارایی های خارجی و مدیریت سرمایه گذاری در بانک پاسارگاد ایران گفت "فکر می کند در نهایت ایران به صدور نفت یا مواد خام نیاز نخواهد داشت، ما باید پتروشیمی یا مواد ارزشمند دیگر صادر کنیم."

او گفت افزایش تولید اقتصاد ایران را در ۱۲ تا ۱۵ ماه آینده تقویت خواهد کرد، اما این افزایش به تاسیسات زیربنایی بهتر و سرمایه نیاز خواهد داشت.

آقای مهران همچنین تاکید کرد که ایران نیار دارد با دنیای مالی بین الملل، دوباره ارتباط برقرار کند.

در گزارش سی.ان.بی.سی گفته می شود ایران از زمان کاهش تحریم ها در تلاش بوده سرمایه گذاران خارجی را جلب کند، با این حال آنها بیشتر در حاشیه نشسته اند، چرا که از نقض تحریم های باقی مانده می ترسند. همچنین نمی دانند آیا نزدیک شدن ایران به غرب، دوام خواهد آورد یا خیر.

XS
SM
MD
LG