لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

وام ۶۰ میلیونی، تازه ترین تلاش دولت ایران برای تحریک بازار مسکن


شورای پول و اعتبار ایران در تلاش برای شکستن رکود بازار مسکن موافقت کرده است تا از ابتدای دی ماه امسال وام ۶۰ میلیون تومانی مسکن به متقاضیان خرید خانه پرداخت شود.

وام خرید مسکن که تا پیش از این حداکثر ۳۵ میلیون تومان بود، در تهران به ۶۰ میلیون تومان، در شهرهای با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر، ۵۰ میلیون تومان و در شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر به ۴۰ میلیون تومان رسید.

افزایش وام مسکن بخشی از تلاش دولت است برای خروج بازار مسکن از رکود شدید و کمک به مشتریانی که توان خرید خانه را ندارند.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد حدود ۱۳۰ میلیون متر مربع، مسکن توسط بخش خصوصی ساخته شده که تقاضایی برای خرید آن وجود ندارد.

احمد علوی، اقتصاددان، در این باره به صدای آمریکا گفت: "رکود در بازار مسکن به معنای رکود در بسیاری از بخش‌های اقتصادی ایران است. این رکود به ویژه در صنایع وابسته به بخش مسکن باعث کم شدن تولید و افزایش بیکاری می‌شود."

به اعتقاد این کارشناس، رکود در بازار مسکن و صنایع وابسته دارای یک اثر دوسویه است به این معنی که موجب کاهش قدرت خرید مسکن نزد شهروندان شده و همین موجب کاهش خرید و فروش و تشدید رکود می‌شود.

دولت قبول دارد که اقتصاد ایران در رکود به سر می‌برد. به همین منظور هم از بسته‌ای رونمایی کرده که هدف آن تحریک تقاضا، به ویژه برای خرید خودروها و کالاهای خانگی ساخت ایران است.

دولت حال امیدوار است در بخش مسکن، افزایش وام خرید خانه بتواند این بسته را کامل کند.

قیمت مسکن البته تا پیش از آنکه این بخش وارد دوره رکود شود، افزایش چشمگیری داشت.به طوری که قیمت مسکن از سال ۱۳۸۴ تا اوایل سال ۱۳۹۲، حدود ۵۰۰ درصد افزایش یافت و باعث شد صاحبخانه شدن برای خیلی‌ها از رویا فراتر نرود.

XS
SM
MD
LG