لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

تداوم رکود بازار مسکن و تمایل صاحبخانه‌ها به رهن


یک هفته‌نامه تخصصی اقتصادی با پیش‌بینی تداوم رکود نسبی بازار مسکن در ایران، این روزها را زمان مناسبی برای خرید مسکن دانسته است. هرچند این خرید یک سرمایه‌گذاری زودبازده نخواهد بود.

هفته‌نامه "تجارت فردا" که در گزارش ارزیابی کیفی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد بالاترین امتیاز را به خود اختصاص داده در آخرین شماره خود صفحاتی را به آینده بازار مسکن اختصاص داده است. این نشریه اقتصادی نوشته است: "به نظر می‌رسد این بار نوبت مسکن است تا خود را از پیله رکودی که دوسال است دورش پیچیده شده خارج کند و بال‌های رونقش به پرواز درآیند و نفسی تازه کند. بازار پرنوسانی که از بهار ۹۲ تاکنون در رکود است و در این زمان به جز برخی ماه‌ها رنگ رونق به خود ندیده است وهر روز بیش از قبل میزبان رکود بازار است."

فردین یزدانی، کارشناس اقتصاد مسکن نیز هشدار داده که "اگر بنا باشد لغو تحریم‌ها به یک سونامی ساخت و ساز تبدیل شود، بار دیگر شاهد افزایش قیمت‌ها و بازگشت سوداگران مسکن به این حوزه خواهیم بود." او معتقد است: "در صورتی که با مدیریت صحیح بازار لغو تحریم در خدمت از بین رفتن رکود و برقراری رونق قرار گیرد می‌توانیم امید داشته باشیم در ماه‌های آینده یک رونق همراه با افزایش معقول و منطقی قیمت‌ها در انتظار بازارمسکن ایران باشد."

سلمان خادم‌المله، کارشناس اقتصادی نیز در گفت‌وگو با این هفته‌نامه عنوان کرده که در حال حاضر برای کسانی که پول دارند بهترین زمان خرید مسکن است؛ به شرطی که خرید مسکن به قصد خرید سرپناه باشد اما خرید مسکن به قصد سرمایه‌گذاری زودبازده در کوتاه مدت مناسب نیست. او در تشریح بازار مسکن پس از توافق هسته‌ای، بازار مسکن را آرام توصیف می‌کند و بر این باور است که بازار مسکن در سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ با افزایش قیمت همراه خواهد بود.

از سوی دیگر روزنامه دنیای اقتصاد در روز سه‌شنبه سوم شهریور ماه گزارش داد که با نزدیک شدن به پایان فصل تابستان و رونق بازار اجاره مسکن، کماکان سال آرامی برای مستاجران است و امسال به‌طور متوسط ۱۰ درصد به نرخ اجاره بها افزوده شده است.

به گزارش این روزنامه اقتصادی، با افزایش تعداد خریداران مسکن که با کمک وام و رهن کامل می‌توانند صاحبخانه شوند تمایل به رهن کامل در هفته‌های پایانی مرداد ماه افزایش یافته است.

ضمیمه این گزارش جدولی از "نرخ قطعی اجاره بها" در تهران است که در آن رهن یک آپارتمان ۱۰۰ متری در صادقیه ۱۰۰ میلیون تومان و قیمت رهن برای یک آپارتمان ۸۱ متری در تهرانپارس ۹۳ میلیون تومان برآورد شده است. همچنین برای یک آپارتمان ۶۴ متری در نظام آباد، ۳۸ میلیون تومان رهن و ماهیانه ۱۸۰ هزار تومان اجاره و برای یک آپارتمان ۸۵ متری در میرداماد، ۷۰ میلیون تومان رهن و ماهیانه یک میلیون و ۱۰۰هزار تومان اجاره درنظر گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG