لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

مرکز آمار ایران: نرخ تورم تک رقمی شده است


مرکز آمار ایران که نرخ رشد تورم در ایران یک رقمی شده است.

به گزارش ایرنا، مرکز آمار ایران روز سه‌شنبه یکم تیر ماه در آخرین گزارش خود اعلام کرد که نرخ تورم در ایران در ۱۲ ماه منتهی به خرداد ماه امسال به ۹.۵ درصد رسید.

این رقم در اردیبهشت ماه به ۱۰.۲ بود. مرکز آمار ایران نحوه محاسبه این نرخ را مقایسه قیمت کالاها و خدمات نسبت به ماه گذشته اعلام کرده است. بنابر گزارش این نهاد دولتی، تورم نقطه به نقطه نیز در خرداد ماه امسال به ۶.۱ درصد رسیده است؛ رقمی که از مقایسه نرخ قیمت کالاها و خدمات خرداد ماه سال گذشته با خرداد ماه امسال به دست آمده است.

بالا بودن نرخ تورم در ایران از مشکلات دیرینه اقتصادی پس از انقلاب محسوب می شود. این مشکل اقتصادی همزمان با افزایش تحریم‌های بین المللی و سیاست‌های اقتصادی دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد شدت گرفت به طوری که نرخ تورم در سال ۱۳۹۲ حدود ۴۰ درصد اعلام شد. نرخ رشد اقتصادی در آن سال نیز حدود منفی شش درصد اعلام شد.

مقامات دولتی ایران سال گذشته وعده داده بودند که نرخ تورم را در سال ۹۵ تک رقمی کنند.

در همین رابطه، محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز روز سه‌شنبه در گزارشی که به نمایندگان مجلس ارائه داد با بیان اینکه نرخ تورم در سه سال گذشته روند کاهنده داشته است، تک رقمی شدن نرخ تورم را موفقیت بزرگی برای دولت دانست.

آقای نوبخت نرخ رشد اقتصادی یک درصدی سال گذشته را نیز در مقایسه با نرخ منفی سال ۹۲ پیشرفت چشمگیری دانست.

با این حال برخی از منتقدان اقتصادی، توجه بیش از حد دولت به مهار تورم به جای توجه به خروج اقتصاد از رکود را منجر به تداوم بحران در واحدهای تولیدی و ادامه رکود اقتصادی می دانند. آقای نوبخت اما در مجلس گفت که دولت برای فعال کردن هزاران واحد تولیدی غیرفعال و راکد برنامه ریزی کرده است.

تحرک اقتصادی و بالا رفتن رشد اقتصادی در سالهای اخیر همزمان با مذاکرات هسته ای با قدرتهای جهانی و افزایش صادرات نفت ایران ممکن شد.

XS
SM
MD
LG