لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۸

جهش دوباره قیمت سکه و ارز در بازار ایران؛ دلار از ۴۲۰۰ تومان گذشت


قیمت سکه طلا و ارز در بازار آزاد ایران با رشدی چشمگیر، افزایش یافت.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز سه شنبه ۱۴ آذر گزارش دادند که قیمت سکه تمام(طرح جدید) در بازار آزاد تهران با ۳۹ هزار تومان افزایش نسبت به روزهای قبل به یک میلیون و ۴۳۷ هزار تومان رسید.

بر اساس این گزارش‌ها، نرخ همه ارزها نیز افزایش پیدا کرد و قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد با افزایش ۲۰ تومانی به ۴۲۱۰ تومان رسید.

این افزایش قیمت ارز در حالیست که در پایان تابستان که جهش ناگهانی در نرخ ارز آزاد رخ داد مقامات دولتی آن را موقتی دانسته و اعلام کردند که نرخ ارز پایین می‌آید.

شهریور ماه گذشته قیمت دلار از حدود سه هزار و ۷۰۰ تومان به حدود چهار هزار تومان رسید اما مقام‌های دولت با اعلام سیاست‌های کنترلی و تاکید بر نظارت بر بازار آن را موقتی دانستند. حال به نظر می‌رسد قیمت دلار نه تنها قرار نیست پایین آمده یا ثابت بماند بلکه رو به افزایش است.

برخی کارشناسان و رسانه‌ها دلایل این رشد قیمت را افزایش تقاضا برای مسافران خارج از کشور در آستانه سال نو میلادی و کاهش ورود ارز صادرکنندگان پتروشیمی به بازار در کنار دلالی واسطه‌ها می‌دانند.

شدیدترین افزایش نرخ از در ایران در اواخر دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد رخ داد که موجب شد قیمت دلار از حدود هزار تومان در طول یک سال به نزدیک چهار هزار تومان برسد. این زمانی بود که تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه اتمی ایران اقتصاد این کشور را به شدت با بحران مواجه کرده و سیاست‌های اقتصادی دولت نیز موجب کاهش ارزش ریال شده بود.

افزایش دو ماه پیش قیمت دلار نیز پس از آن رخ داد که پرزیدنت ترامپ از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرد و از کنگره خواست برای اصلاح توافق اتمی با ایران راهکاری بیابد، در غیر اینصورت آمریکا از این توافق خارج می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG