لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۱

وضعیت نابه‌سامان صادرات غیرنفتی ایران؛ کاهش ۵۰ درصدی صادرات خرما


برداشت خرما باغات استان بوشهر
برداشت خرما باغات استان بوشهر

محسن رشید فرخی، رییس انجمن ملی خرما، روز پنجشنبه ۳۰ دی ماه از کاهش ۵۰ درصدی صادرات خرمای ایران خبر داد.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) علت این کاهش صادرات را «عدم اطمینان صادرکنندگان برای خرید و پیش‌بینی تامین یک ساله بازارهای کشورهای هدف» عنوان کرد.

محسن رشید فرخی همچنین تحریم‌ها را یکی از عوامل کاهش صادرات دانست و افزود که اعمال تحریم‌ها هزینه‌های حمل و نقل را «تا سه برابر افزایش داده است.»

رییس انجمن ملی خرما در عین حال تاکید کرد که «تصمیم‌گیری‌های یک‌شبه» در کشور بیش از تحریم‌ها به صادرات خرما آسیب زده است.

وی در ادامه از تغییر بازار هدف صادرات خرمای ایران خبر داد و گفت: «در گذشته خرما را به کشورهای آمریکای شمالی و اروپایی صادر می‌کردیم اما اکنون این بازارها تغییر کرده است و به کشورهای شرق آسیا، اوراسیا، هند و چین متمایل شده‌ایم.»

طی سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از کاهش صادرات فرش، آجیل و سایر محصولات خوراکی‌ ایرانی منتشر شده است.

برخی از فعالان صنعت فرش ایران می‌گویند «سوء مدیریت» در این زمینه و لزوم واردات پشم و ابریشم از خارج، این صنعت را با مشکلاتی مواجه کرده است.

مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در ایران، نیز آذرماه امسال در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا، کاهش تولید آجیل و خشکبار و کیفیت پایین این محصولات را از عوامل کاهش صادرات آنها دانسته بود.

در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی متعدد از روند از دست رفتن بازار صادرات برای محصولات کشاورزی ایرانی منتشر شده است که علت آن اغلب وجود سموم کشاورزی در این محصولات و عدم پذیرش تاییدیه سازمان «حفظ نباتات ایران» از سوی کشورهای خریدار عنوان می‌شود.

مصطفی دارایی‌نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان، آذرماه امسال خبر داد که هند به دلیل «عدم پذیرش استانداردهای ایران» خرید کیوی از ایران را متوقف کرده است.

هفته پیش نیز جمهوری آذربایجان اعلام کرد محموله‌ فلفل آلوده به ویروس چروکیدگی قهوه‌ای را که از ایران خریداری شده بود، معدوم کرده است.

اوایل دی‌ماه ترکمنستان نیز به دلیلی مشابه مانع واردات سیب‌زمینی‌های ایران شد. روسیه نیز چندی پیش از بازگرداندن برخی محصولات ایرانی از جمله فلفل، سیب، خیار و هلو به دلیل «وجود باقی‌مانده سموم کشاورزی» در آنها خبر داد.

این محصولات پس از بازگرداندن به ایران، اغلب در داخل کشور به مصرف می‌رسند که این موضوع طی ماه‌های گذشته انتقادهای گسترده‌ای را در رابطه با «به‌خطرافتادن جان شهروندان» به دنبال داشته است.

مهدی حسینی یزدی، رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود ایران، هشتم دی‌ماه امسال در مصاحبه‌ای با وب‌سایت خبری- تحلیلی عصر ایران، اعلام کرد که حدود ۲۳ درصد از سموم و آفت‌کش‌های مورد استفاده در بخش کشاورزی از سموم «پرخطر» به شمار می‌روند.

XS
SM
MD
LG