لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۴

دلار ۱۴ هزار تومان ماند؛ اعزام زائران اربعین به عراق با دلار هفت هزار تومانی


زائران مراسم اربعین در مرز مهران
زائران مراسم اربعین در مرز مهران

در حالیکه نرخ دلار در محدوده ۱۴ هزار تومان باقی مانده است، معاون وزیر کشور ایران اعلام کرده است که به زائران اربعین ارز ۷ هزار تومانی تعلق می‌گیرد.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ایران روز چهارشنبه ۲۱ شهریور در مراسمی در کرمان با بیان این که قیمت ویزا برای عراق حدود ۴۱ دلار است، گفت که با توافق با بانک مرکزی به زائران اربعین دلار ۷ هزار تومانی بازار تعادلی داده می‌شود.

به گفته مقام های جمهوری اسلامی سال گذشته حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از ایران برای شرکت در مراسم اربعین به عراق سفر کردند. بدین ترتیب اگر امسال نیز همین تعداد متقاضی سفر به عراق باشند، بیش از ۹۴ میلیون دلار به قیمتی نصف قیمت بازار آزاد، دلار به مسافران مراسم اربعین تعلق خواهد گرفت.

این در حالیست که بحران افزایش نرخ ارز موجب افزایش شدید قیمت ها در ایران شده است و بسیاری از کالاها که از فهرست کالاهای دریافت دلار دولتی خارج شده‌اند، با افزایش شدید قیمت مواجه شده‌اند.

افزایش نرخ ارز در یکسال گذشته مشکلات بسیاری را برای مسافران راهی خارج از کشور در پی داشته است؛ مسافرانی که برخی از آنها به قصد تحصیل یا درمان به ناچار راهی سفر بوده اند.

روند جدید کاهش شدید ارزش پول ملی ایران از حدود یک سال پیش در پی بحران شدید اقتصادی، مشکلات مالی عمیق بانک‌های داخلی و تقاضای شدید خرید دلار در میان شهروندان ایرانی که نگران پیامدهای خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها هستند، آغاز شد.

دولت ایران در آخرین تدابیر برای بهبود وضعیت بازار ارز، ضمن ابلاغ سیاست های جدید ارزی، ممنوعیت خرید و فروش ارز را لغو کرد و تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان را به بازار ثانویه و سامانه نیما که محل فروش ارز صادرکنندگان است، محول کرد.

قوه قضائیه نیز اعلام کرد که حدود ۱۰۰ نفر را به اتهام اخلال در بازار ارز و سکه بازداشت کرده است؛ با این حال، روند افزایش نرخ ارز و سکه ادامه یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG